miercuri 14 ianuarie
EUR 5.0896 USD 4.3626
Abonează-te
Newsweek România

Hillary și Bill Clinton refuză să depună mărturie, în investigația Congresului SUA, privind Dosarele Epstein

Data publicării: 13.01.2026 • 21:59 Data actualizării: 13.01.2026 • 22:44
Bill Clinton, fost preşedinte al Statelor Unite ale Americii - Foto: Profimedia Images
Bill Clinton, fost preşedinte al Statelor Unite ale Americii - Foto: Profimedia Images

Hillary și Bill Clinton, fost preşedinte al Statelor Unite ale Americii, refuză să depună mărturie, în investigația Congresului SUA, privind Dosarele Epstein.

Fostul preşedinte democrat al SUA, Bill Clinton, şi soţia sa, Hillary Clinton, care a condus diplomaţia americană şi a candidat fără succes la preşedinţie, în 2016, au refuzat să depună mărturie în faţa unei comisii a Camerei Reprezentanţilor, în investigaţia referitoare la dosarele Jeffrey Epstein.

Cei doi au fost citaţi în urma apariţiei lor în mai multe imagini şi documente, relatează agenţiile Reuters şi EFE.

Hillary și Bill Clinton refuză să depună mărturie, în investigația Congresului SUA, privind Dosarele Epstein

„Orice persoană trebuie să decidă momentul când consideră că a văzut sau a făcut destul şi când este pregătită să lupte pentru această ţară, pentru principiile şi poporul ei, indiferent de consecinţe. Pentru noi, acest moment a sosit acum”, afirmă soţii Clinton.

Ei o fac într-o scrisoare de patru pagini, care este adresată preşedintelui Comisiei de Supraveghere a Camerei Reprezentanţilor, republicanul James Comer.

Citeşte şi: Preşedintele Donald Trump a zburat cu avionul privat al lui Jeffrey Epstein de opt ori, în anii '90

„Deciziile pe care le-aţi luat şi priorităţile pe care le-aţi stabilit ca preşedinte, în legătură cu investigaţie asupra lui Epstein, au împiedicat progresele în descoperirea faptelor care privesc rolul guvernului”, i-au reproşat lui Comer soţii Clinton, în scrisoare, conform Agerpres.

Citeşte şi: Desecretizarea Dosarului Epstein: Cel puţin 16 fişiere au „dispărut” după ce au fost publicate. Ce conțineau?

Aceştia îl mai acuză pe congresmanul republican că ar încerca să deturneze atenţia de la legăturile actualului preşedinte Donald Trump cu Epstein, către democraţii care au avut şi ei de-a face cu pedofilului miliardar.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră