sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Generalul care preia armata SUA din Europa. Expert în Forțe Speciale, plecat ultimul din Afganistan

Data publicării: 20.11.2024 • 13:48 Data actualizării: 20.11.2024 • 13:48
Generalul care preia armata SUA din Europa. Expert în Forțe Speciale, plecat ultimul din Afganistan - Foto: Profimedia Images
Generalul care preia armata SUA din Europa. Expert în Forțe Speciale, plecat ultimul din Afganistan - Foto: Profimedia Images

Un veteran de carieră în operații speciale, care a fost prezentat într-o fotografie făcută cu un aparat de vedere pe timp de noapte ca fiind ultimul soldat american care a părăsit Afganistanul, a fost nominalizat pentru a conduce Armata SUA în Europa.

Un veteran de carieră în operații speciale, care a fost prezentat într-o fotografie făcută cu un aparat de vedere pe timp de noapte ca fiind ultimul soldat american care a părăsit Afganistanul, a fost nominalizat pentru a conduce Armata SUA în Europa.

Generalul Christopher Donahue se afla pe o listă de nominalizări de generali recomandati de Pentagon pentru această funcție. Dacă va fi confirmat de Senatul SUA, el ar putea primi promovarea și va prelua comanda în următoarele săptămâni sau luni.

Citește și: 10.000.000 oameni din UE anunțați să fie pregătiți de război. „Rezistați 3 zile”. Ce face România?

După decenii în comunitatea de operații speciale, Donahue a preluat comanda Școlii de Infanterie a Armatei și a echipei sale funcționale Soldier Lethality Cross în 2017. Apoi a ocupat funcția de director adjunct pentru operațiuni speciale și contraterorism pentru șefii de stat major, înainte de a prelua conducerea în mai 2019 ca comandant al Forței operaționale mixte pentru operații speciale-Afganistan.

Generalul care preia armata SUA din Europa. Expert în Forțe Speciale, plecat ultimul din Afganistan

Donahue a părăsit acel post pentru a comanda Divizia a 82-a aeropurtată în iulie 2020, apoi și-a asumat comanda XVIII Airborne Corps la Fort Liberty, Carolina de Nord, în martie 2022, potrivit biografiei sale oficiale.

Corpul Aeropurtat XVIII găzduiește unele dintre cele mai desfășurate unități operaționale din Armata convențională, inclusiv Divizia 10 Munte, Divizia 82 Aeropurtată, Divizia 101 Aeropurtată și Divizia 3 Infanterie. Câteva dintre aceste unități au fost prezente și în România, la Mihail Kogălniceanu, pe principii rotaționale.

Celebra fotografie din Afganistan

Dar, în ciuda acestor postări de conducere înalte, publicul larg este probabil cel mai familiarizat cu Donahue datorită fotografiei din 30 august 2021. Fotografia, făcută din spatele unui avion C-17 pe un aerodrom de pe Aeroportul Internațional Karzai, îl arată pe Donahue urcându-se în aeronava, în echipament de luptă complet, inclusiv o armă M4.

Generalul și-a început cariera în umbra Războiului Rece, fiind încadrat ca sublocotenent în infanterie în 1992, după absolvirea Academiei Militare din West Point, New York, potrivit biografiei sale oficiale.

Mai întâi a servit ca lider de pluton în Coreea, înainte de a-și asuma același rol cu ​​unitățile de la Fort Polk, Louisiana (acum Fort Johnson) și Fort Benning, Georgia (acum Fort Moore).

Citește și: Cât de duri sunt soldații români din Forţele Speciale? Au luptat alături de americani în Afganistan

În calitate de tânăr căpitan, Donahue a lucrat cu generalul forțelor aeriene Richard Myers, pe atunci vicepreședinte al șefilor de stat major, când atacurile din 11 septembrie au zguduit Statele Unite.

18 misiuni în străinătate, comandant Delta Force

Ulterior, Donahue a mers la Comandamentul Operațiunilor Speciale ale Armatei și va continua să finalizeze 18 desfășurări în străinătate.

În timp ce era la comandă, a servit în Detașamentului Operațional 1 al Forțelor Speciale-Delta, cunoscut și sub numele de Delta Force, și în cele din urmă a comandat o trupă Delta în Irak și o alta în Afganistan, a raportat anterior Army Times.

Dacă va fi confirmat, Donahue ar prelua activele și personalul armatei cu sediul în Europa într-o perioadă critică, în timp ce Statele Unite continuă să sprijine aliații NATO și Ucraina prin antrenament și echipament militar.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră