sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Filosoful Kremlinului, Dughin, vrea să-l „instituționalizeze” pe Putin. Doctrina de stat: „putinism”

Data publicării: 19.07.2022 • 17:05 Data actualizării: 19.07.2022 • 17:05
Filosoful Kremlinului, Dughin/foto: fars
Filosoful Kremlinului, Dughin/foto: fars

Alexander Dughin, filosoful de la curtea Kremlinului, unul dintre principalii ideologi ai Rusiei „moderne”, a cerut, la începutul lunii iulie, „instituționalizarea cursului de acțiune al lui Putin”, pentru a asigura „moștenirea președintelui”.

„Acest lucru implică afirmarea unei noi ideologii, un fel de putinism, în care vor fi consacrate principiile de bază ale suveranității integrale, nu doar loialitatea față de președinte", a declarat Dugin pe portalul său, Katehon. „Și apoi, alte mecanisme politice și administrative ar trebui să fie aliniate la aceasta.”

Versiuni ale „putinismului” au fost construite în Rusia de ceva timp, dar acestea au avut tendința de a se centra în jurul cultului președintelui.

Acum, odată cu îmbătrânirea dictatorului, elitele care au susținut și au profitat de pe urma domniei sale caută modalități de a se asigura că viitoarea conducere a țării îi urmează instinctele politice și este capabilă să își mențină controlul asupra puterii, scrie cepa.org.

Din 2014, această linie a devenit dominantă. Putin este prezentat ca fiind „salvatorul Rusiei și singura speranță pentru viitor”.

Citește și

La ceas de grea cumpănă pentru Putin, patriarhul Kirill scoate Troița sfântului patron al Rusiei

Patrușev, succesorul lui Putin, a supraviețuit unei tentative de asasinat cu otravă

Cultul său este intolerant față de ironie sau critică și este promovat în special în rândul copiilor, care sunt încurajați să se alăture așa-numitelor grupuri de tineri patrioți.

Anton Krasovski, un fost opozant devenit propagandist al lui Putin, spune că singura modalitate de a obține o schimbare în Rusia este de a-l „iubi pe Putin”.

În martie 2021, un articol care stabilește răspunderea pentru insulta sau calomnia publică online împotriva președintelui a fost adăugată în Codul penal rus.

În acest context, când cultul personalității președintelui l-a atins pe cel din vremea lui Stalin, este complicat de înțeles ce vrea Dughin cu „putinismul” său.

Cel mai probabil, doctrina este concepută pentru a se asigura că metodele regimului poate asigura supraviețuirea puterii Kremlinului. Sau, în sensul filosofic „dughinist”, că „Putin va supraviețui morții sale”.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră