duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Fenomenul „Harris” îl îngroapă pe Trump. A pierdut 900.000.000$ după începerea campaniei Kamalei

Data publicării: 02.08.2024 • 09:04 Data actualizării: 02.08.2024 • 09:18
Fenomenul „Harris” îl îngroapă pe Trump. A pierdut 900.000.000$ după începerea campaniei Kamalei - Foto: Profimedia images
Fenomenul „Harris” îl îngroapă pe Trump. A pierdut 900.000.000$ după începerea campaniei Kamalei - Foto: Profimedia images

Fenomenul „Harris” îl îngroapă pe Trump. Fostul președinte american și candidat al Partidului Republican la Casa Albă a pierdut 900 de milioane de dolari după începerea campaniei Kamalei Harris după retragerea lui Joe Biden de la prezidențiale în SUA:

Valoarea acțiunilor fostului președinte Donald Trump în rețeaua sa socială Truth Social a scăzut cu 900 de milioane de dolari de la 21 iulie, când Kamala Harris a intrat în cursa prezidențială.

Fenomenul „Harris” îl îngroapă pe Trump. A pierdut 900.000.000$ după începerea campaniei Kamalei

Acțiunile Trump Media & Technology Group - compania care deține Truth Social - au scăzut cu aproximativ 23% de când președintele Joe Biden a anunțat că nu va candida pentru un al doilea mandat și a susținut-o pe Harris.

Înainte de cădere, valoarea acțiunilor majoritare ale lui Trump în companie era puțin peste 4 miliarde de dolari, iar acum a scăzut la 3,1 miliarde de dolari.

"Acțiunile au devenit un instrument pentru comercianții de pe Wall Street de a paria pe perspectivele revenirii lui Trump la Casa Albă, deoarece Truth Social ar putea deveni o platformă pentru comunicarea prezidențială dacă Trump câștigă", se arată în raport.

Citește și: Kamala Harris îi ia fața lui Trump în 6 din 7 state cheie care pot decide viitorul președinte al SUA

Potrivit estimărilor Bloomberg, averea lui Trump înainte de scăderea valorii acțiunilor era de 5,9 miliarde de dolari.

Cu toate acestea, aceasta nu este singura problemă cu Truth Social. În iunie, numărul de vizitatori unici ai platformei a scăzut cu 38% față de anul trecut.

Citește și: Sprijin colosal pentru Kamala Harris la alegerile din SUA. Trump: „Va fi Al Treilea Război Mondial”

Reamintim, Kamala Harris, care va deveni în curând candidat la președinția SUA din partea Partidului Democrat, l-a devansat pe republicanul Donald Trump cu 1% în ceea ce privește nivelul de susținere în rândul alegătorilor.

După cum s-a raportat, Donald Trump și-a exprimat disponibilitatea pentru o dezbatere preelectorală cu vicepreședintele american Kamala Harris. Fostul șef al Casei Albe și-a numit, de asemenea, adversarul un adversar ușor.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră