Chirica ar putea scăpa de „Dosarul Skoda”. O decizie a CCR l-ar putea ajuta

Actualul primar este judecat în Dosarul „Skoda” la nouă ani de la comiterea faptei de care este acuzat. Abuzul în serviciu are termen de prescriere de 8 ani, doar că termenul de prescriere se întrerupe când se face un „act de procedură” în cauză.
CCR a decis că articolul de lege care făcea referire la „îndeplinirea oricărui act de procedură” este neconstituţional. Aastfel, la următorul termen, avocaţii primarului Chirica ar putea cere constatarea prescrierii faptei.
Citește și: VIDEO Putin mai are de trăit trei ani, potrivit medicilor săi. Are timp de al treilea război mondial
„Totuşi, ştiind bine sistemul din România, recomand prudenţă tuturor celor interesaţi până la apariţia motivării, care să confirme această teză.
Continuarea, în Ziarul de Iași.