Scăderea vânzărilor de mașini cu motoare diesel și creșterea numărului de SUV-uri nou-înmatriculate a dus, anul trecut, la creșterea emisiilor de CO2 în Europa.
Scăderea vânzărilor de mașini cu motoare diesel și creșterea numărului de SUV-uri nou-înmatriculate a dus, anul trecut, la creșterea emisiilor de CO2 în Europa.
Zecii de mii de oameni mor anual în România, din cauza poluării, conform statisticilor oficiale.
Ofensiva declanșată împotriva motoarelor diesel în urma scandalului DieselGate nu pare a mai fi susținută de rezultatele obținute de agregatele pe motorină de ultimă generație. Din 13 mașini diesel testate de ADAC, niciuna nu a depășit limita și trei nu au scos aproape deloc NOx.
România este țara cea mai afectată de poluarea provenită de la cele 16 termocentrale pe cărbune învechite de la țările vecine dar care nu sunt membre în Uniunea Europeană.
Giganții Coca-Cola, Pepsi și Nestle au ajuns în topul companiilor care poluează cu deșeuri plastice. Cele trei firme sunt considerate printre primele clasate la deșeurile de plastic culese din oceane, la nivel global, potrivit datelor organizației „Eliberarea de plastic”.
„O mare realizare" a anunțat guvernul german în soluționarea scandalului manipulării noxelor poluante ale automobilelor Diesel. Este de fapt un compromis jenant, cu multe semne de întrebare, critică Sabine Kinkartz, de la Deutsche Welle