Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, transmite un mesaj ferm înaintea procedurii de învestire a Guvernului Veștea. El susține că AUR nu are motive să voteze noul Executiv și acuză PSD și pe Nicușor Dan că încearcă să transfere responsabilitatea „salvării” țării către opoziție.