Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România, a anunțat, joi, președintele Nicușor Dan în cadrul unei declarații de presă comune cu liderii care au participat la reuniunea acestui format, la Gdansk.
Următorul Summit al Flancului estic va avea loc în România, a anunțat, joi, președintele Nicușor Dan în cadrul unei declarații de presă comune cu liderii care au participat la reuniunea acestui format, la Gdansk.
Cum a ajuns Constanța punctul ZERO al rezistenței SUA și UE împotriva asaltului Chinei și al Rusiei. Portul Constanța ar urma să facă parte dintr-un „triunghi de dezvoltare și apărare” alături de Gdansk și Trieste.
Ambasadorul SUA la București, Adrian Zuckerman, a anunțat un proiect-gigant de infrastructură în România și Polonia, o autostradă și o linie ferată care să lege pe cale terestră porturile Constanța și Gdansk (Marea Baltică, Polonia). Zuckerman, însă, nu a dat alte detalii.
Una peste alta, lipsa informaţiilor ar putea explica, măcar în parte, de ce multor români Ceauşescu le părea intangibil, iar comunismul le părea etern. O viziune fatalistă pe care am întâlnit-o la oameni cultivaţi şi inteligenţi chiar şi după căderea Zidului Berlinului.