Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 35 de grade, mai ridicate în vest şi nord-vest.
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 35 de grade, mai ridicate în vest şi nord-vest.
Majoritatea regiunilor țării se vor afla, până sâmbătă dimineața, sub o informare de instabilitate atmosferică, cantități de apă însemnate și intensificări ale vântului, emisă marți de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis, joi, atenţionări Cod galben şi Cod portocaliu de inundaţii, valabile până vineri la miezul nopţii în şase bazine hidrografice.
În mai multe zone din Oltenia se manifestă, vineri, fenomenul de ploaie îngheţată (freezing rain), care este deosebit de periculos pentru trafic auto, iar drumarii intervin permanent pe drumurile afectate cu utilaje şi material antiderapant.
Autoritățile au anunțat intrarea în vigoare a codului roșu de caniculă pentru București și 6 județe din țară. Începînd de azi de la ora 10.00, timp de 24 de ore în România va fi un val de căldură intens cu temperaturi de 41 de grade la umbră.
Autorităţile din Hong Kong au emis duminică cel mai înalt nivel de avertizare meteo. Vor fi ploi torenţiale şi vânturi puternice, care depăşesc 167 km/h. Peste 200 de zboruri au fost anulate.
Hidrologii au emis, duminică, o avertizare Cod Portocaliu pentru câteva zone din judeţul Braşov, valabilă până luni dimineaţă, la ora 9.00.
Atenție dacă mergeți în Grecia în vacanță. Ministerul Afacerilor Externe a transmis o avertizare pentru turiștii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Republica Elenă, în această perioadă.