Canicula pune stăpânire pe aproape toată țara: cod galben și temperaturi de până la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 35 de grade, mai ridicate în vest şi nord-vest.
”Joi, 25 iunie, în Banat, Crişana, Maramureş, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul şi estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.
Maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest şi nord-vest, unde izolat va fi caniculă”, a transmis ANM.
Canicula pune stăpânire pe aproape toată țara: cod galben și temperaturi de până la 35 de grade
Meteorologii au emis avertizare cod galben, în intervalul 12.00 – 21.00, pentru cea mai mare parte a ţării.
Citește și: METEO Alertă de ploi torențiale și vijelii, în jumătate de țară. Se face mai frig decât normal
Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge şi depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi, conform News.ro.