Alexandru Nazare a explicat că a decis să facă parte din Guvernul Veștea după o discuție cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. Deși ocupase până acum o „funcție tehnică”, el a considerat că situația actuală impune continuitate la conducerea Finanțelor.