miercuri 24 iunie
EUR 5.2461 USD 4.6227
Abonează-te
Newsweek România

Părinții „lipiți” de telefoane lasă urme în sănătatea mintală a copiilor. „Iubești mai mult telefonul?”

Data publicării: 24.06.2026 • 17:15
Mamă și copil - Foto: Profimedia Images
Mamă și copil - Foto: Profimedia Images
Mama și copile - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)
Mama și copile - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)

Un studiu evidențiază faptul că exemplul părinților în ceea ce privește utilizarea telefonului are un impact direct asupra sănătății mintale a copiilor lor.

Dovezile științifice au demonstrat deja că expunerea timpurie la ecrane are consecințe asupra dezvoltării neurologice a copiilor. Conștienți de acest lucru, școlile încearcă să limiteze orele petrecute de copii în fața computerelor, telefoanelor mobile sau tabletelor.

Părinții „lipiți” de telefoane lasă urme în sănătatea mintală a copiilor. „Iubești mai mult telefonul?”

Însă există un aspect al acestei lupte împotriva digitalizării vieții care este adesea trecut cu vederea: rolul părinților. Iar datele sugerează că acest aspect nu ar trebui neglijat.

Un studiu publicat recent în revista Frontiers in Psychology dezvăluie că adolescenții ai căror părinți sunt frecvent distrași de telefoanele mobile sunt mai predispuși să manifeste comportamente nesigure, care pot avea consecințe negative asupra stării lor viitoare.

Mulți copii simt că sunt într-o competiție cu telefoanele părinților lor pentru atenție, conform altor studii. Dar oare utilizarea excesivă a telefonului de către părinții lor îi afectează cu adevărat pe copii?

Asta a decis să investigheze autorul principal al articolului, Dr. Don Grant, de la Centrul de Cercetare și Inovare în Domeniul Sănătății din Newport, o organizație americană cu mai multe clinici care tratează sănătatea mintală a tinerilor, arată El Pais. Mai precis, au vrut să vadă dacă acest lucru afectează modul în care copiii se raportează la ceilalți.

Pentru a măsura acest lucru, echipa lui Grant a cerut unui număr de 600 de adolescenți cu vârste cuprinse între 12 și 17 ani să își evalueze sentimentele față de telefoanele mobile ale părinților lor și percepția lor asupra modului în care acest lucru le-a afectat atenția, disponibilitatea și interacțiunile cu aceștia.

Scopul a fost de a vedea dacă există o corelație între scorurile mari la această măsură și un nivel ridicat de insecuritate demonstrat în alte teste. Și s-a dovedit că există. „Această problemă pare a fi mult mai răspândită decât credeam”, spune Grant.

„Cred că milenialii , care devin acum părinți, trebuie să fie conștienți de acest studiu. Considerați prima generație de nativi digitali, ei sunt, la rândul lor, potențial mai vulnerabili la dezvoltarea unei dependențe de dispozitivele lor.”

„Există studii care leagă phubbing-ul parental (o expresie englezească ce înseamnă ignorarea persoanei din fața ta uitându-te la telefon) cu probleme de anxietate”, spune Walter Jones, purtător de cuvânt al platformei Mobile-Free Adolescence , care nu a fost implicată în studiu. „De asemenea, se știe că îi face pe copii să se simtă marginalizați în cadrul familiei și mai predispuși să caute aprobare pe rețelele de socializare.”

Jones și colegii ei țin discursuri în școli și colegii și îi întreabă întotdeauna pe copii dacă se confruntă cu fenomenul de „phubbing” parental . „Mulți ne spun că da, că adesea trebuie să le repete lucruri părinților pentru că aceștia sunt la telefon și nu ascultă când vorbesc”.

Responsabilitatea părintească

Efectele nocive ale ecranelor asupra dezvoltării cognitive a copiilor sunt bine documentate. Asociația Spaniolă de Pediatrie (AEP) recomandă ca ecranele să nu fie utilizate până la vârsta de șase ani, perioada cu cea mai mare permeabilitate neuronală, și că între vârsta de șapte și doisprezece ani, timpul petrecut în fața ecranelor să fie limitat la o oră pe zi, inclusiv orele de școală.

Citește și: S-a dat legea. Fără rețele de socializare înainte de 16 ani. Unde se aplică

Un meta-studiu cu date de la 300.000 de copii a confirmat că cei care utilizează mai mult ecranele la vârsta de cinci ani au mai multe probleme la vârsta de șapte ani, lucru care fusese deja observat în rândul adolescenților.

Telefoanele mobile sunt, de asemenea, poarta de acces pentru mulți adolescenți către conținut toxic sau pur și simplu ilegal, așa că multe familii încearcă să amâne cât mai mult posibil accesul copiilor lor la aceste dispozitive.

Citește și: Criză și noi scumpiri, pe piața de laptop-uri și PC-uri. Care e motivul și ce estimează analiștii?

În SUA, instanțele au găsit platforme precum Instagram și YouTube vinovate de crearea de dependență în rândul minorilor. Țări precum Franța și Spania iau în considerare în prezent interzicerea rețelelor de socializare pentru adolescenți (în Spania, limita de vârstă a fost stabilită la 16 ani).

„Avem tot mai multe dovezi că hiperconectivitatea digitală, determinată în mare măsură de smartphone-uri, a contribuit la declinul sănătății mintale care a avut loc destul de uniform în întreaga lume în ultimii 15 ani”, spune Diego Hidalgo, fondatorul Mișcării Off , o inițiativă care dezvoltă diverse acțiuni pentru „combaterea alienării tehnologice tot mai mari”.

Pentru Hidalgo, rolul de a da un bun exemplu nu poate fi trecut cu vederea. „Copiii observă ce fac modelele lor, începând cu părinții. Dacă adulții sunt în mod constant distrași și nu acordă atenție celor dragi, atunci vori fi predispuși la producerea acestui tip de comportament”, explică el.

Smartphone-urile au devenit omniprezente acum puțin peste un deceniu. În 2013, vânzările lor au depășit pentru prima dată telefoanele mobile tradiționale.

Câțiva ani mai târziu, Dr. Grant a început să observe „unele comportamente îngrijorătoare în utilizarea dispozitivelor de către părinți” în practica sa. În același timp, unii dintre pacienții săi adolescenți „au început să exprime sentimente negative în legătură cu acestea”.

 Confirmarea că ceva nu era în regulă a venit atunci când un coleg, psiholog clinician, i-a spus că fiica ei o întrebase dacă își iubea telefonul mai mult decât pe ea însăși. „Colega mea genială a rămas fără cuvinte și devastată”, își amintește el.

Cum poți evita să fii un model negativ pentru copii? Răspunsul este simplu: folosește-ți telefonul mai puțin în prezența lor. Dar acest lucru nu este întotdeauna ușor, mai ales când mesajele de la serviciu abundă în afara orelor de program.

Pentru Hidalgo, câteva reguli de bază pentru o conviețuire sănătoasă acasă, dintr-o perspectivă digitală, ar fi să-ți lași telefonul mobil într-un loc desemnat, nu în dormitoare. „Asta înseamnă să nu-l cari cu tine și să-l împiedici să te întrerupă.” O altă regulă ar fi să nu-l folosești în timpul meselor, care sunt, în general, momente în care membrii familiei pot interacționa relaxat.

Acest lucru se aplică familiilor cu sau fără copii. „Cred că ar trebui să existe momente dedicate exclusiv interacțiunii față în față, fără posibilitatea de întreruperi. Și, dacă cineva a murit cu adevărat sau există o urgență majoră, atunci ar trebui să te sune.”

Mai multe articole din secțiunea Educație
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră