miercuri 22 iulie
EUR 5.2384 USD 4.5850
Abonează-te
Newsweek România

Emoții uriașe pentru elevi și părinți. Astăzi are loc repartizarea la liceu după Evaluarea Națională

Data publicării: 22.07.2026 • 08:20
Elevi Foto: Shutterstock (imagine cu rol ilustrativ)
Elevi Foto: Shutterstock (imagine cu rol ilustrativ)

Repartizarea computerizată a absolvenţilor de gimnaziu care au susţinut Evaluarea Naţională anul acesta are loc miercuri, elevii urmând să afle unităţile la care vor învăţa din toamnă, pe baza mediei de la examen şi a opţiunilor completate.

Ministerul Educaţiei urmează să anunţe, miercuri, rezultatele repartizării computerizate a absolvenţilor de gimnaziu care au susţinut Evaluarea Naţională anul acesta, potrivit News.ro.

Repartizarea se face pe baza mediei de la examen şi a opţiunilor completate, după ce, anterior, a fost publicată ierarhia elevilor.

Emoții uriașe pentru elevi și părinți. Astăzi are loc repartizarea la liceu după Evaluarea Națională

Ulterior, în perioada 23-28 iulie 2026, elevii vor depune dosarul la liceul la care au fost repartizaţi.

Citește și: Numai 7 candidaţi la Evaluarea Naţională au media 10. Au fost eliminaţi pentru fraudă opt elevi

„Este foarte util să urmăreşti canalele de informare ale liceului în care ai fost admis, pentru a vedea programul înscrierilor. Dacă nu ai fost admis la un liceu, este important să ştii că urmează etapa a doua de admitere”, au transmis oficialii Ministerului Educaţiei.

Momentele importante din cadrul acestei etape:

·  Pe 31 iulie se vor afişa locurile rămase libere pentru etapa a doua.

 

·  Între 10 şi 12 august vor avea loc înscrierile.

·  În zilele de 17 şi 18 august va avea loc repartizarea la liceu, la nivelul comisiei judeţene de admitere/comisiei municipiului Bucureşti.

„Urmăreşte canalele de comunicare ale inspectoratului şcolar din judeţul tău, pentru a afla în timp util informaţiile de care ai nevoie, inclusiv cele referitoare la desfăşurarea probelor de aptitudini sau a celor de verificare a competenţelor la o limbă modernă, pentru participarea la etapa a doua de admitere”, recomandă Ministerul Educaţiei.

Citește și: Revolta unei profesoare după Evaluarea Națională: Elevii vin ca la plajă, cu fuste scurte. Vina, la părinți

La Evaluarea Naţională, din 148.268 de candidaţi înscrişi, s-au prezentat la toate probele 143.251, prezenţa fiind de 96,6%, conform News.ro.

Din cei 143.251 de candidaţi prezenţi, un număr de 113.316 (79,1%) au obţinut medii mai mari sau egale cu 5, 29.935 de candidaţi (20,9%) au obţinut medii mai mici de 5, iar 7 candidaţi au obţinut media 10.

După soluţionarea contestaţiilor, procentul celor cu medii mai mari sau egale cu 5 a crescut uşor, de la 79%.

Mai multe articole din secțiunea Educație
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră