luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Vântul stopează manevrele portuare de la Marea Neagră

Data publicării: 09.01.2024 • 11:36 Data actualizării: 09.01.2024 • 11:46
Vântul stopează manevrele portuare de la Marea Neagră - Foto: Facebook/Rayson Jan Ramos - imagine cu caracter ilustrativ
Vântul stopează manevrele portuare de la Marea Neagră - Foto: Facebook/Rayson Jan Ramos - imagine cu caracter ilustrativ

Vântul stopează manevrele portuare de la Marea Neagră. Din cauza vântului, sunt oprite manevrele în toate porturile de la Marea Neagră.

Vântul stopează manevrele portuare de la Marea Neagră. Din cauza vântului, sunt oprite manevrele în toate porturile de la Marea Neagră, anunţă Centrul Infotrafic din Poliţia Română.

Potrivit sursei citate, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, şi anume ninsoare viscolită, mai sunt impuse şi mai multe restricţii de circulaţie, pe drumurile naţionale.

Vântul stopează manevrele portuare de la Marea Neagră

Astfel, circulaţia este oprită pe:

* DN 23B Stupina - Ciorăşti, judeţul Vrancea

* DN 11A Bârlad - Iveşti, judeţul Vaslui

* DN 24A Huşi - Berezeni, judeţul Vaslui

* DN 26 Murgeni - Blăgeşti, judeţul Vaslui

Citeşte şi: 188.000 de consumatori, fără energie electrică, din cauza viscolului. 53 de trenuri sunt suspendate

Sunt instituite restricţii de tonaj mai mare de 7,5 tone pe:

* DN 24B Albiţa - Huşi, judeţul Vaslui

* DN 15D Roman - Crăieşti, judeţul Neamţ

* DN 29 Răchiţi - Săveni, judeţul Botoşani

Restricţii de tonaj mai mare de 3,5 tone sunt impuse pe DN 22 Râmnicu Sărat - Băile, judeţul Buzău, conform Agerpres.

Citeşte şi: VIDEO. Vântul face ravagii în România. Velier scufundat în portul Tomis. Avertizări Ro-Alert

Din cauza vântului, sunt oprite manevrele în toate porturile de la Marea Neagră.

Conducătorii auto sunt sfătuiţi ca înainte de a pleca la drum să se informeze cu privire la restricţiile de trafic şi la condiţiile meteo din zonele în care urmează să se deplaseze şi să-şi echipeze autovehiculele cu anvelope de iarnă, chiar cu lanţuri dacă situaţia o impune.

''Nu vă angajaţi în depăşirea coloanelor de autovehicule şi permiteţi accesul utilajelor de deszăpezire! Adoptaţi o manieră prudentă de conducere şi să evitaţi orice manevră riscantă, asigurându-vă constant, pe tot parcursul traseului'', a arătat sursa citată.

Mai multe articole din secțiunea Economie

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră