miercuri 03 septembrie
EUR 5.0779 USD 4.3548
Abonează-te
Newsweek România

România ar putea să confişte activele ruseşti supuse sancţiunilor. Ce șanse are această inițiativă

Data publicării: 05.05.2022 • 20:43 Data actualizării: 05.05.2022 • 21:28
România ar putea să confişte activele ruseşti supuse sancţiunilor. Ce șanse are inițiativa / Pexels
România ar putea să confişte activele ruseşti supuse sancţiunilor. Ce șanse are inițiativa / Pexels

Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, a mărturisit că el doreşte ca statele membre ale UE să confişte activele ruseşti supuse sancţiunilor, pentru ca Rusia să plătească astfel din pagubele provocate Ucrainei în timpul războiului

El a admis că un asemenea demers s-ar putea lovi de obstacole legale în statele membre, relatează joi Politico.eu.

Ideea sa, enunţată într-un interviu pe care l-a acordat agenţiei Interfax-Ukraina, vine în întâmpinarea unei propuneri asemănătoare a preşedintelui american Joe Biden, ce are în vedere confiscarea activelor oligarhilor ruşi.

Citește și: VIDEO Grecia „alocă” granița de nord turiștilor români. Nu vor fi cozi. Suplimentăm polițiștii

"Personal, sunt absolut convins că este extrem de important nu doar să îngheţăm activele (ruseşti), ci şi să facem posibilă confiscarea lor. În opinia mea, este o chestiune de onestitate, de a face aceşti bani disponibili, în special pentru reconstruirea ţării (a Ucrainei n.red). Este o chestiune de onestitate, o chestiune de justiţie'', consideră Charles Michel.

El a adăugat că a cerut serviciului juridic al Consiliului European să vină cu ''nişte idei pentru a găsi o soluţie legală conformă principiilor statului de drept care să faciliteze şi să facă posibilă confiscarea activelor persoanelor care sunt sancţionate de UE sau de alte state din lume''.

Însă este departe de a fi clar cum ar putea chiar şi mai buni avocaţi ai UE să găsească o soluţie magică pentru a pune în practică propunerea lui Charles Michel. ''Va fi nevoie de timp (...) Este un proces lung şi dificil'', a recunoscut de altfel acesta.

Mai multe articole din secțiunea Economie

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră