Măsurile structurale vizate de pachetele de reformă, de la debirocratizare și eficientizare fiscală, până la digitalizarea administrației și optimizarea companiilor de stat, reprezintă pași esențiali către o administrație publică eficientă și care va trebui să ofere servicii de calitate cetățenilor, se arată într-un comunicat al Confederației Patronale Concordia.
Patronii din România salută pachetele de reformă legislativă și administrativă propuse de Bolojan
„Confederația Patronală Concordia salută direcția reformatoare propusă prin măsurile legislative și administrative introduse în următoarele pachete, anunțate de premierul Ilie Bolojan.
Măsurile structurale vizate - de la debirocratizare și eficientizare fiscală, până la digitalizarea administrației și optimizarea companiilor de stat - reprezintă pași esențiali către o administrație publică eficientă și care va trebui să ofere servicii de calitate cetățenilor.
Citește și: VIDEO Ilie Bolojan: Vom închide societățile care acumulează pierderi mai mulți ani consecutiv
Implementarea fermă a acestor măsuri de reducere a cheltuielilor este esențială pentru sustenabilitatea bugetară. Aceste reforme asigură baza unei administrații publice sănătoase, în care sectorul privat poate contribui la relansarea economică, într-un cadru echitabil.
Totodată, sperăm că implementarea acestor măsuri poate asigura premisele ca majorările de taxe și impozite să fie temporare, ceea ce va impulsiona investitorii locali și internaționali să își continue planurile de dezvoltare în România', susțin patronatele.
Reformele anunțate de premierul Bolojan
Premierul Ilie Bolojan a anunțat vineri că pachetul de măsuri pe care urmează să îl promoveze Guvernul include reforma societăților comerciale în care statul este acționar majoritar, urmând să fie stabilită reducerea numărului de membri în structurile de conducere și plafonarea indemnizațiilor la valori rezonabile.
'Printre pachetele pe care ne propunem să le pregătim în următoarele două săptămâni, în așa fel încât la finalul lunii iulie să le putem prezenta și să trecem la adoptarea lor, este cel care ține de reforma societăților comerciale în care acționar majoritar este statul.
Și acum ați văzut în ultima perioadă, de la cheltuielile acestor societăți, de la creșterea indemnizațiilor conducerilor care s-au instalat acolo, de la randamentele lor, de la pierderile pe care le au, rezultă un tablou foarte prost pentru statul român. (...)
Citește și: Bolojan acuză: Magistrații au pensie specială mai mare ca ultimul salariu. Șmecheria care le permite
Ce ne propunem? Vom asigura transparența gestionării tuturor companiilor de stat publicând de săptămâna viitoare toate datele ce țin de conducere și de indicatori. Vom iniția modificarea indicatorilor de performanță.
Acest lucru este foarte important, pentru că toate conducerile funcționează pe baza unor contracte de management.
Unii s-au instalat, ca să folosesc ghilimele de rigoare, pentru câțiva ani de zile, pe baza unor indicatori de performanță, care sunt formali, din păcate, de multe ori, care nu înseamnă indicatori specifici care țin de industria respectivă, de domeniul respectiv', a afirmat Bolojan, într-o conferință de presă, la Palatul Victoria.
El a menționat că va fi modificată legislația în privința membrilor din structurile de conducere.
'Vom modifica legislația, propunând reducerea numărului de membri în structurile de conducere și plafonarea indemnizațiilor la valori rezonabile. Ați văzut și aici ce s-a întâmplat?
S-au instalat pe poziții, la salariile pentru care au acceptat să concureze, după care, pe fondul unei legislații pe care în România am interpretat-o în varianta în care ne convine nouă, am constatat că putem avea până la trei salarii medii pe ramură, după care încă trei salarii variabile pe ramură și ne-am dus la nivelul maxim, fără să se schimbe nimic nici în activitatea societății, nici în rezultate. (...)
E nevoie să creștem eficiența acestor companii, iar indicatorii să fie cerți, reducerea subvențiilor acordate de stat, stabilirea și calcularea în mod corect a numărului de angajați, îmbunătățirea serviciilor, profiturile suplimentare să revină statului', a explicat prim-ministrul.
Potrivit lui Bolojan, este nevoie de reducerea pierderilor sau închiderea societăților care acumulează pierderi mai mulți ani.
'Pentru aceasta vom propune modificarea de legislație, în așa fel încât numărul de societăți care astăzi sunt gestionate de această agenție AMEPIP, care ar fi trebuit să vină cu niște indicatori foarte buni și deci să nu mai fie o recompensă să fii director, ci să fie o provocare, să nu mai gestioneze 1.400 de societăți, cam cât spune că gestionează, că nu le poate gestiona, ca să ne înțelegem bine, iar numărul acestora să se reducă la cele relevante pentru economia românească, care nici într-un caz nu pot depăși 200', a transmis el.
Premierul a dat ca exemplu de societăți care beneficiază de subvenții CFR Călători și Metrorex.
'În fiecare an statul român subvenționează cu miliarde de lei aceste companii. CFR Călători, din total cifră de afaceri, are 80% asigurată din subvenții și doar 20% din veniturile proprii.
În Europa, de exemplu, pragul de subvenționare este în medie între 30 și 60%.
În Marea Britanie toate trenurile funcționează fără subvenții, iar în România companiile private care sunt subvenționate după niște criterii asemănătoare cu cele ale CFR (Călători - n. r.) realizează profit, iar noi suntem în situația în care cu 80% subvenție de-abia suntem pe zero', a indicat Ilie Bolojan.