luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Locurile de muncă din Germania sunt din ce în ce mai puține. Care domenii sunt afectate?

Data publicării: 30.08.2025 • 07:20 Data actualizării: 29.08.2025 • 22:54
Muncitori în construcții Foto: Freepik (rol ilustrativ)
Muncitori în construcții Foto: Freepik (rol ilustrativ)
Muncitor în construcții Foto: Freepik (rol ilustrativ)
Muncitor în construcții Foto: Freepik (rol ilustrativ)

Economia germană traversează o perioadă deosebit de dificilă, în special sectorul industrial. Motivele sunt multiple. China, un client important, devine tot mai mult și un concurent direct pe piețele internaționale, inclusiv în domeniul utilajelor și echipamentelor electrice.

În prima jumătate a anului, exporturile către Republica Populară au scăzut cu aproximativ 14%, în timp ce importurile din China au crescut cu aproape 11%.

La acestea se adaugă și conflictul tarifar cu Statele Unite, cel mai mare cumpărător de produse „Made in Germany”. Drept urmare, exporturile germane către SUA au scăzut cu aproape 4% în prima jumătate a anului.

Locurile de muncă din Germania sunt din ce în ce mai puține. Care domenii sunt afectate?

Tarifele actuale de 15% vor continua, cel mai probabil, să frâneze afacerile cu partenerii americani.

„Pe fondul recesiunii industriale, concedierile în industria germană se accelerează”, arată un studiu realizat de compania de consultanță EY. Până la jumătatea acestui an, au dispărut aproximativ 114.000 de locuri de muncă față de aceeași perioadă din 2024.

Citește și: EXCLUSIV Câți muncitori străini lucrează în România. De unde au venit cei mai mulți și ce meserii au

Comparativ cu anul 2019, înainte de pandemie, au fost pierdute în total aproape 250.000 de locuri – o scădere de 4,3%.

Perspectivele rămân pesimiste, potrivit unui sondaj efectuat în august de Institutul ifo din München. „În toate sectoarele industriale cheie, numărul concedierilor l-a depășit pe cel al angajărilor”, se menționează în raport.

Industria auto în criză

Niciun sector nu este lovit mai dur decât cel auto: doar în ultimul an s-au pierdut peste 50.000 de locuri de muncă.

Construcțiile oferă, însă, motive de optimism. Numărul angajaților din acest sector a crescut cu 0,9% în prima jumătate a anului, comparativ cu aceeași perioadă din 2024.

În schimb, la nivelul întregului an trecut s-a înregistrat o scădere de 0,4%.

Comenzile noi din construcții au crescut cu 9,4% față de anul precedent – o creștere reală de 7,3%, ajustată cu inflația. Experții privesc viitorul cu încredere, mai ales datorită programelor guvernamentale de investiții în infrastructură. În următorii ani, miliarde de euro vor fi direcționate către reabilitarea autostrăzilor, podurilor și tunelurilor, precum și către extinderea rețelei electrice.

Potrivit platformei Indeed, numărul posturilor vacante în construcții a crescut în primăvară cu peste 5%.

Comerțul cu amănuntul sub presiune

Vânzările din retail rămân în scădere. În iulie, acestea au coborât cu 1,5% în termeni reali, conform datelor Oficiului Federal de Statistică. Analiștii nu anticipează o redresare.

Consumatorii cheltuiesc mai puțin și pun bani deoparte, iar competiția venită de la giganții online, precum Amazon, apasă suplimentar pe micile magazine.

Citește și: EXCLUSIV 20 țări non-UE au trimis muncitori în România. Nepal: 15.000, Ucraina: 3.000, India: 2.700

Asociația comercianților HDE estimează că circa 4.500 de afaceri se vor închide în acest an, după cele 5.000 dispărute în 2024.

Forța de muncă din sector a scăzut cu 1,5% anul trecut, dar, paradoxal, au rămas neocupate peste 100.000 de posturi – în parte din cauza pensionării masive a generației „baby boomers” și a lipsei de tineri angajați.

Muncitor în construcții Foto: Freepik (rol ilustrativ)

„Reducerile de personal vor continua, însă nu la fel de drastic ca în trecut”, a confirmat Institutul ifo. Îngrijorările legate de locuri de muncă afectează și apetitul pentru cumpărături.

„Avem nevoie de un program de urgență pentru economia internă”, a transmis președintele HDE, Alexander von Preen, cancelarului Friedrich Merz.

Serviciile – o excepție pozitivă

În contrast cu restul economiei, sectorul serviciilor a crescut. În trimestrul al doilea, numărul angajaților a urcat cu 178.000 față de anul trecut, în timp ce toate celelalte domenii au pierdut în total 168.000.

Această creștere vine mai ales din serviciile publice, educație și sănătate, unde s-au creat 225.000 de locuri de muncă. În schimb, alte domenii au înregistrat scăderi: de la IT și comunicații (–4.000) până la serviciile corporative, inclusiv angajările temporare (–56.000).

Mai multe articole din secțiunea Economie

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră