50 de filme, în selecția oficială a festivalului de film „Toamnă la Voroneț”

DE Newsweek România | Actualizat: 21.09.2021 - 14:52
50 de filme, în selecția oficială a festivalului de film „Toamnă la Voroneț”

Juriul Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” a ales cele 50 de filme care intră în competiția finală. Peste 2.500 de pelicule au fost înscrise în festival.

SHARE

Juriul Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” a ales cele 50 de filme care intră în competiția finală.

Peste 2.500 de pelicule, ale unor cineaști din 107 țări, au fost înscrise în festival. Creatori provin din țări precum SUA, Polonia, Franța, Spania, Italia, Canada, Egipt, Iran, China, Germania. India, Portugalia, Marea Britanie, ROMÂNIA, Rusia, Turcia și Cambodgia.

Artiștii din 16 țări au înscris peste 50 de filme fiecare, în cadrul celor patru secțiuni din festival. 

Iată lista completă a filmelor care au rămas în competiție:

Competiția de film documentar


1. Jan Ijäs – Absolute Street (Finlanda, 2020, 3:32)
2. Dan Mihalcea – Alambic/Alembic (România, 2020, 7:02)
3. Maik Priebe – Apă infuzată cu chimen/Caraway Infused Water (Germania, 2021, 11:45)
4. Álvaro Martín Sanz – Apeducte/Aqueducts (Spania, 2021, 7:57)
5. Arturo Dueñas Herrero – Dajla: Cinema și uitare/Dajla: Cinema and Oblivion (Spania, 2020, 15:00)
6. Ioana Ciobanu, Alina Olariu – Deasupra noastră/Above Us (România, 2020, 12:35)
7. Jaime Fidalgo – Eu sunt/I Am (Spania, 2020, 9:54)
8. Alejandro Vázquez San Miguel, Carmen Tortosa, Daniela Cajías, Flávio Ferreira, Helder Faria – Femeia, precum copacul/Woman like Tree (Portugalia, 2020, 17:36)
9. Mihnea Rareș Hanțiu, Bahar Shoghi – Fără trup/No Body (România-Iran, 2020, 11:34)
10. Dan Cimpoeșu – M. – un copil răpit/M. – A Kidnapped Kid (România, 2020, 22:40)
11. Andreea Știliuc – Miluță Gheorghiu (România, 2020, 39:47)
12. Daniele Pignatelli – Nouvo Cinema Para-Virus (Italia, 2020, 5:32)
13. Mónica Sánchez Muñoz – Oamenii valurilor/The People of the Waves (Spania, 2021, 14:00)
14. Vlad Alexandru – Persistența memoriei/The Persistence of Memory (România, 2020, 13:43)
15. Rana Raafat – Plante ale deșertului/Deserts Plants (Egipt, 2021, 15:30)
16. Andreea Borțun – Reflexii în Est/The West Reflecting in the East (România, 2020, 15:09)
17. Christina Ruloff – Sfârșitul a două vieți/The End of Two Lives (Elveția, 2021, 7:46)
18. Răzvan Oprescu – Tu, ăla cu mustață!/You, with the Moustache! (România, 2020, 20:33)
19. Andrzej Cichocki – Un mic colț de rai/A Little Bit of Paradise (Polonia, 2020, 19:05)

Competiția de film studențesc

1. Ioana Grigore – Apropieri/Take Them into the Light (România, 2020, 33:09)
2. Saman Hosseinpuor, Ako Zandkarimi (Samko Brothers) – Celălalt/The Other (Iran, 2020, 24:42)
3. Miruna Minculescu – Doi fără/Still (România, 2020, 29:31)
4. Daria Kasperek – Echinox/Equinox (Polonia, 2020, 21:20)
5. Emy-Mirel Ivașcă – Îmi cunosc potențialul/I Know My Potential (România, 2021, 14:09)
6. Alma Buhagiar – Împreună/Together (România, 2020, 23:05)
7. Carina-Gabriela Dașoveanu – Prin oraș circulă scurte povești de dragoste/Love Stories on the Move (România, 2021, 21:24)
8. George Maftei, Celina Nițu – Rutină/Routine (România, 2020, 5:07)
9. Ágnes-Anna Farkas – Să ne jucăm în continuare/Let’s Play On (România, 2021, 23:34)
10. Gábor Balázs – Stau și privesc/I Sit and Look Out (România, 2021, 10:09)
11. Mara Crăcăleanu – Strigătul tăcerii/The Cry of Silence (Marea Britanie-România, 2020, 13:40)
12. Sara Eustáquio – Tempo (SUA, 2020, 19:55)
13. Mihnea Toma – Venim pe rând și mergem pe sărite/We Come One by One and We Leave at One’s Time (România, 2020, 19:57)
14. Ferenc Medve – Viața unei albine/Being a Bee (România, 2020, 11:40)

Competiția de film turistic

1. Tony Cammarata – Bologna după 20/Bologna after Twenty (SUA-Italia, 2020, 7:05)
2. Gabriela Baiardi – Delta Jijia, paradisul sălbatic de lângă Iași/ Jijia Delta, the Wild Paradise near the City of Iași (România, 2021, 24:15)
3. Kamran Rasoolzadeh – Gavchah (Iran, 2021, 9:49)
4. Vikash Thakur – Iubesc Delhi/I Love Delhi (India, 6:05)
5. Corina Isabella Csiszár – Mătrăgună, doamnă bună/Lady Nightshade, My Good Lady (România, 2020, 14:02)
6. Aleksa Ristovic – Monumental (Malta, 2021, 5:35)
7. Ruxandra Cernat – România infinită: Timișoara/Infinite Romania: Timișoara (România, 2021, 11:40)
8. Sether A. – Seară în Singapore/Singapore Evening (Singapore, 2021, 8:09)

Competiția de digiporamă

1. Vasile Dorolți – Ar fi bun... Așa departe.../It Would Help... So Far Away... (România, 2020, 2:37)
2. Dan N. Buruleanu – Cândva, o scrisoare/Sometime, a Letter (România, 2021, 5:00)
3. Mike Gainor – Din iarnă-n primăvară/Reflecții asupra anului 2020/Winter into Spring/Reflections on 2020 (SUA, 2021, 5:00)
4. Guy Gooch, Gregor Petrikovic – Înainte ca să intrăm în coliziune/Before We Collide (Marea Britanie, 2021, 1:09)
5. Gabriel Carneiro – Memorie prezență/Memory Presence (Brazilia, 2021, 3:29)
6. Silviu Vasilache – Pânzarul moldovenesc/The Moldavian Vessel (România, 2021, 5:00)
7. Jean Vargas – Sfârșitul/The End (Portugalia, 2021, 3:54)
8. Stefano Pelleriti – Torino noaptea/Turin by Night (Italia, 2020, 2:20)
9. Rita Duque – Viața mea cu Rosa/My Life with Rose (Spania, 2020, 3:00)

Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” de la Gura Humorului se va desfășura anul acesta în perioada 6-10 octombrie.

Detalii complete despre Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” de la Gura Humorului sunt disponibile și pe site-ul Festivalului: www.toamnalavoronet.ro.

Newsweek România este partener media.

Comentarii

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

© 2021 NEWS INTERNATIONAL S.A.