duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Vladimir Putin a dat ordinul de invadare. Războiul poate începe oricând

Data publicării: 22.02.2022 • 11:17 Data actualizării: 22.02.2022 • 13:33
Vladimir Putin a dat ordinul de invadare. Războiul poate începe oricând/FOTO: kremlin.ru
Vladimir Putin a dat ordinul de invadare. Războiul poate începe oricând/FOTO: kremlin.ru

O nouă mișcare spre război făcută de Vladimir Putin. Liderul rus recunoaște independența regiunilor separatiste Luhansk şi Doneţk. Vladimir Putin, a ordonat trupelor ruse să intre în provinciile separatiste din estul Ucrainei

Soldații ar putea intra în forță chiar azi în Donbas, potrivit unui înalt oficial american, relatează CNN. Totul arată că Putin este oricând pregătit ca la primul glonț tras de ucraineni în cele două zone să declanșeze războiul.

La granițele Ucrainei sunt mobilizați 190 de mii de soldați, tancuri și arme. Ministerul Afacerilor Externe le cere românilor să părăsească imediat Ucraina.

Decizia lui Vladimir Putin de a semna decretele de recunoaștere a independenței regiunilor susținute de Moscova a stârnit revolta și îngrijorare la nivel internațional.

„Secretarul general al ONU consideră decizia Federației Ruse de a recunoaște independența anumitor regiuni din Doneţk şi Lugansk o încălcare a integrității teritoriale şi suveranității Ucrainei, inconsecventă cu principiile ONU. Regretăm mult această decizie, care va avea repercusiuni globale şi regionale”, a declarat Rosemary DiCarlo.

Citește și: Putin, despre Donbas: „Kievul nu e interesat de rezolvarea pașnică și vrea blitzkrieg, ca în 2015”

Un convoi militar a putut fi observat în Donbas, la scurt timp după declarațiile președintelui rus.

Mai multi separatiști pro rusi au ieșit în strada în Donetk si au petrecut cu artificii, iar în Lugansk a avut loc un marș de recunoaștere a independenței.

Situația este calmă la Kiev. Președintele Volodimir Zelenskyy a declarat că Ucraina nu se teme de nimeni şi nu va ceda niciun teritoriu, în ciuda declarațiilor și acțiunilor Rusiei.

Citește și: MUNCHEN Plan secret al NATO de a înarma rezistența ucraineană în cazul unei invazii rusești

„Nu există absolut niciun motiv pentru acțiuni haotice. Vom face totul pentru a menține pacea. Alegem calea pașnică și diplomatică. Vom continua doar așa. Suntem pe pământul nostru și nu ne temem de nimic şi de nimeni. Nu datorăm nimic nimănui. Nu vom ceda nimic nimănui.

În spatele meu se află Ucraina cu granițele sale recunoscute internațional și va rămâne așa, indiferent de situație, indiferent de declarațiile și acțiunile Rusiei. La fel cum vom rămâne şi noi calmi și încrezători”, a declarat Volodimir Zelensky, președintele Ucrainei.

SUA și aliații vor anunța noi sancțiuni, relatează Reuters, care citează o sursă oficială. În acest moment, nu este clar însă cât de dure vor fi aceste sancțiuni, ca răspuns la anunţul lui Putin.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră