Tragedie la o competiție de raliuri. Două persoane, lovite de o roată desprinsă de la o mașină

DE Eduard Niculescu | Actualizat: 17.08.2025 - 16:30
Tragedie la o competiție de raliuri - Foto: Federația Română de Automobilism Sportiv (cu rol ilustrativ)
Tragedie la o competiție de raliuri - Foto: Federația Română de Automobilism Sportiv (cu rol ilustrativ)

Tragedie la o competiție de raliuri desfășurată în județul Argeș, în cadrul Campionatului Național de Rally Cross. Două persoane au fost lovite de o roată desprinsă de la o mașină care rula în cadrul competiției.

SHARE

Tragedie la o competiție de raliuri. Două persoane au fost rănite de o roată desprinsă de la un autoturism, duminică, la o competiție de Rally Cross desfășurată în localitatea Bughea de Sus din județul Argeș. Cursa a fost oprită în urma incidentului.

Tragedie la o competiție de raliuri. Două persoane, lovite de o roată desprinsă de la o mașină

În timpul manșei a III-a la clasa H1, din etapa 4 de autocross de la Câmpulung, un autoturism Renault Clio cu numărul de concurs 635 a pierdut o roată în urma unui contact pe circuit.

Roata a părăsit traseul de concurs și a ajuns într-o zonă tehnică, unde a lovit un membru al unei echipe. 

Citește și: Un motociclist a murit după ce a fost lovit de un TIR și un autocar. Cum s-a întâmplat?

„În ziua de 17 august, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Valea Mare Pravăț au constatat că la un eveniment de automobilism sportiv, autorizat, aflat în desfășurare pe un traseu din afara drumului public, pe raza comunei Bughea de Sus, doi spectatori au suferit leziuni în urma desprinderii accidentale a roții unui autoturism ce participa la competiție.

La fața locului au fost acordate îngrijiri persoanelor în cauză, de către echipajele medicale aflate la fața locului”,  a precizat, într-o informare, într-o informare, Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Argeș, conform Agerpres.

Conform aceleiași surse, cei doi răniți, un bărbat de 50 de ani din Câmpulung și un bărbat de 45 de ani din Țițești, au fost transportați la spital.

Citește și: VIDEO Fiul lui Mihai Leu, accident în timpul Super Rally Timișoara. Copilotul său a fost rănit

Șoferul de 44 de ani, care participa la competiție, a fost testat de polițiști cu aparatul etilotest, rezultând că nu a consumat alcool, se mai menționează în informarea IPJ Argeș.

Polițiștii au întocmit un dosar penal, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung, cercetările fiind continuate pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care a avut loc incidentul.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te