duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Șeful ISCTR Cluj, cu 3 case, 2 apartamente, 22.150 mp teren, săltat de DNA. Acuzat de luare de mită

Data publicării: 04.10.2023 • 09:33 Data actualizării: 04.10.2023 • 15:32
Șeful ISCTR Cluj, cu 3 case, 2 apartamente, 22.150 mp teren, săltat de DNA. Acuzat de luare de mită - Foto: Profimedia images - caracter ilustrativ
Șeful ISCTR Cluj, cu 3 case, 2 apartamente, 22.150 mp teren, săltat de DNA. Acuzat de luare de mită - Foto: Profimedia images - caracter ilustrativ

Bogdan Durlea, șeful Inspectoratului de Stat pentru Controlul Transportului Rutier (ISCTR) Cluj IT 4, a fost reținut în această dimineață în cadrul unei descinderi a procurorilor DNA la peste 20 de locații din România, după ce ar fi fost suspectat de luare de mită.

Acuzațiile DNA se leagă de faptul că șeful inspectoratului ar fi luat mită de la transportatori pentru a le acorda acestora avizele necesare transporturilor pe drumurile naționale și autostrăzile din România. Mai mult, acesta ar fi divulgat și date cu caracter personal, potrivit Digi24.

Șeful ITCR Cluj, cu 3 case și două apartamente, săltat de DNA fiind acuzat de luare de mită

Instituția se ocupă de verificări în acest domeniu, legate de respectarea regulilor privind greutatea și siguranța transporturilor rutiere.

Conform ultimei declarații de avere depuse, Bogdan Durlea și soția sa dețin o casă în Borșa, cu o suprafață de 110 mp, achiziționată în anul 2022, și un teren intravilan de 395 mp în Baia Mare, cumpărat tot în 2022.

Soția sa mai deține două case și un apartament în Borșa, primite ca donație, și un apartament cumpărat în 2008, în Cluj-Napoca. De asemenea, aceasta mai are un teren intravilan de aproximativ 1.500 mp cumpărat în anul 2014, în Borșa, un alt teren intravilan în Borșa de 255 mp și alte două terenuri agricole de aproximativ 20.000 mp, tot în Borșa, dobândite prin donație.

Citește și: Baronul PSD Dumitru Buzatu, prins cu mită de 1,25 mil. lei, rămâne în arest

În garaj, Bogdan Durlea deține două mașini, un Opel din 2010 și un Audi din 2015, dar și o motocicletă achiziționată în 2021. În declarația sa de avere nu au fost raportate conturi bancare sau bijuterii. Cu toate acestea, figurează două credite, unul scadent în 2049, de aproximativ 400.000 de lei, și unul scadent în 2027, de 25.000 de lei.

Citește și: Aproape 100.000 € au primit dar de botez doi miniștri. Numirea unuia din ei a „încăierat” guvernul

În calitate de Inspector Șef Teritorial la ISCTR, Bogdan Durlea a câștigat suma de 72.191 lei în anul 2022, în timp ce soția sa, comisar ANPC, a obținut 53.694 lei.

În perioada 2014-2021, Bogdan Durlea a ocupat funcția de director al sucursalei Baia Mare a companiei de stat Conversmin.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră