sâmbătă 04 aprilie
EUR 5.0978 USD 4.4169
Abonează-te
Newsweek România

Se întâmplă în România. Un șofer de autobuz, prins beat criță la volan. Alcoolemie de 1,12 mg/litru!

Data publicării: 04.04.2026 • 09:30 Data actualizării: 04.04.2026 • 09:36
Un șofer de autobuz, prins beat criță la volan - Foto: Facebook (Imagine cu rol ilustrativ)
Un șofer de autobuz, prins beat criță la volan - Foto: Facebook (Imagine cu rol ilustrativ)

Un șofer de autobuz a fost prins beat criță la volan, după ce a scăpat de sub control mastodontul și a făcut accident. Etilotestul poliției a indicat o alcoolemie de 1,12 mg/litru de alcool pur în aerul expirat.

Un şofer de autobuz din judeţul Alba a fost reţinut de către poliţişti în urma unui accident rutier.

El a scăpat autovehiculul de sub control, într-o curbă, iar în urma verificărilor agenţii au constatat că, la momentul producerii evenimentului, avea o alcoolemie de peste unu la mie în aerul expirat, informează News.ro.

Citește și: FOTO Un șofer a fugit de poliție cu un SUV BMW și a sărit cu mașina într-un râu. Era beat și nu avea permis

Se întâmplă în România. Un șofer de autobuz, prins beat criță la volan. Alcoolemie de 1,12 mg/litru!

Şoferul, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Cergău Mare, a fost reţinut  preventiv pentru 24 de ore vineri, în urma unui accident produs în seara zilei de 30 martie anunţă sâmbătă Poliţia Judeţeană Alba.

Evenimentul rutier a avut loc în jurul orei 22:30, pe drumul judeţean 107, în afara localităţii Cergău Mare.

Poliţiştii rutieri care au făcut cercetarea la faţa locului şi au constatat că şoferul, care circucla cu autobuzul pe direcţia de mers Cergău - Roşia de Secaş, pe un sector de drum în curbă, a pierdut controlul asupra direcţiei de mers şi s-a răsturnat în afara părţii carosabile. 

Citește și: Un „dac” din Sarmizegetusa, prins beat și fără permis la volanul unui tractor neînmatriculat. Ce a pățit?

„În urma testării bărbatului, cu aparatul alcooltest, a rezultat valoarea de 1,12 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital în vederea stabilirii alcoolemiei”, au transmis oficialii Poliţiei.

În momentul producerii evenimentului rutier, bărbatul se afla singur în autobuz. El a fost rănit uşor, fiind dus la Spitalul Municipal Blaj. 

Bărbatul urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj, cercetările în cazul său continuând sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă şi conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră