vineri 26 iunie
EUR 5.2317 USD 4.6035
Abonează-te
Newsweek România

Scandal la un spital din Constanța. Rezidenții spun că sunt obligați să facă gărzi gratuite

Data publicării: 26.06.2026 • 08:50
Doctor Foto: Freepik (imagine cu rol ilustrativ)
Doctor Foto: Freepik (imagine cu rol ilustrativ)

Medicii rezidenţi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Constanţa acuză că sunt obligaţi să semneze cereri de voluntariat pentru gărzi, iar unii dintre ei vorbesc despre un “şantaj” al profesorilor universitari, care îi ameninţă că nu vor lua examenul de specialitate.

De cealaltă parte, conducerea spitalului respinge acuzaţiile de presiune sau exploatare, explicând că voluntariatul reprezintă o opţiune personală, care nu înlocuieşte şi nu va înlocui niciodată activitatea normată şi remunerată conform legii şi că ”stagiile de voluntariat opţionale vin în întâmpinarea tinerilor medici care doresc o expunere clinică sporită şi o acumulare rapidă de experienţă practică”.

 ”Transformarea unui instrument de dezvoltare profesională şi de solidaritate medicală într-un subiect de scandal politic sau online este o acţiune profund imorală la adresa corpului medical”, mai arată conducerea unităţii sanitare, conform News.ro.

Scandal la un spital din Constanța. Rezidenții spun că sunt obligați să facă gărzi gratuite

Medicii rezidenţi care activează la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Constanţa spun trebuie să semneze, până la data de 1 iulie, o cerere privind desfăşurarea activităţii de voluntariat în afara programului de lucru. Este vorba despre un act legal.

Conform documentului, intitulat "CERERE MEDICI REZIDENŢI privind desfăşurarea activităţii de voluntariat în afara programului de lucru", semnatarul solicită acordul de a efectua activităţi de voluntariat constând în servicii medicale ce corespund curriculei rezidenţiatului în care se află, în cadrul SCJU Constanţa, exclusiv în afara programului de lucru - în zilele de week-end / după orele de program - şi nu vor afecta în niciun fel îndeplinirea atribuţiilor sale de serviciu prevăzute în Fişa postului.

După ce mai mulţi medici au semnalat situaţia în mediul online, dar şi pe grupurile interne de medici rezidenţi ale spitalului, şi au atras atenţia că cererea de voluntariat pentru gărzi este un pretext pentru munca suplimentară fără plată, sub ameninţarea unor consecinţe, conducerea spitalului a reacţionat şi a explicat că voluntariatul este o opţiune personală a medicilor rezidenţi, necondiţionată şi că aceste stagii de voluntariat opţionale au scop educaţional şi profesional, stagiile venind în întâmpinarea medicilor care vor să acumuleze rapid experienţă practică.

Citește și: Cartofi fierți sau cartofi prăjiți. Care sunt mai periculoși pentru glicemie? Ar trebui înlocuiți cu cereale?

"Conducerea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă "Sf. Apostol Andrei" Constanţa (SCJU) doreşte să combată ferm şi să clarifice dezinformările şi instigările apărute recent în spaţiul online cu privire la statutul medicilor rezidenţi şi aşa-zisa "obligativitate" a semnării unor contracte de voluntariat. Instituţia noastră respinge categoric acuzaţiile de presiune sau exploatare.

Aceste afirmaţii sunt nu doar nefondate, ci şi de natură să dezinformeze publicul şi să destabilizeze climatul de încredere din cadrul unităţii medicale", se arată în comunicatul transmis de reprezentanţii unităţii sanitare.

Scandal la spital

De asemenea, argumentează că voluntariatul reprezintă o opţiune personală, iar activităţile de voluntariat din cadrul SCJU Constanţa se adresează exclusiv acelor medici rezidenţi sau altor profesionişti care îşi exprimă în mod liber, expres şi necondiţionat dorinţa de a furniza servicii medicale suplimentare.

Citește și Cum să transformi cojile de cartofi copți rămase într-una dintre cele mai bune gustări din lume

"SCJU Constanţa respectă cu stricteţe legislaţia naţională, inclusiv ordinele Ministerului Sănătăţii privind salarizarea gărzilor obligatorii efectuate de medicii rezidenţi în afara programului normal de lucru. Voluntariatul nu înlocuieşte şi nu va înlocui niciodată activitatea normată şi remunerată conform legii", mai arată reprezentanţii spitalului.

Totodată, afirmă că "aceste stagii de voluntariat opţionale vin în întâmpinarea tinerilor medici care doresc o expunere clinică sporită şi o acumulare rapidă de experienţă practică, într-un mediu spitalicesc de urgenţă, oferindu-le cadrul legal pentru a face acest lucru în siguranţă".

"Considerăm că transformarea unui instrument de dezvoltare profesională şi de solidaritate medicală într-un subiect de scandal politic sau online este o acţiune profund imorală la adresa corpului medical", subliniază conducerea unităţii sanitare.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră