duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

O tânără a fost tâlhărită de iubitul cunoscut pe internet prin metoda „Fifty Shades of Grey”

Data publicării: 21.03.2024 • 15:05 Data actualizării: 21.03.2024 • 16:51
O tânără a fost tâlhărită de iubitul cunoscut pe internet prin metoda „Fifty Shades of Grey” - Foto: Profimedia / imaine cu caracter ilustrativ
O tânără a fost tâlhărită de iubitul cunoscut pe internet prin metoda „Fifty Shades of Grey” - Foto: Profimedia / imaine cu caracter ilustrativ

O tânără a fost tâlhărită de iubitul cunoscut pe internet prin metoda „Fifty Shades of Grey”. Cum a procedat și cum a fost prins de polițiști?

O tânără a fost tâlhărită de iubit cunoscut pe internet prin metoda „Fifty Shades of Grey”. Cum a procedat și cum a fost prins de polițiști?

Cum a reușit să o tâlhărească?

O tânără de 28 de ani, din București, anunțat poliția pe 13 ianuarie că un bărbat cunoscut online, în decembrie, ia mai multe bunuri din casă. Miercuri, ofițerii au pus în executarea unui mandat de percheziție domiciliară.

În urma investigațiilor, autoritățile au descoperit că cei doi s-au întâlnit acasă la tânără, în Sectorul 3, după ce în luna decembrie se cunoscuseră pe o aplicație de dating.

Citește și: Interlopul Jurj, anchetat pentru furt de catalizatoare, vrea bani de la stat pentru că e persecutat

Potrivit unor surse, bărbatul în vârstă de 32 de ani a profitat de acceptarea tinerei de a fi legată la ochi și de mâini cu o eșarfă în timpul unui joc sexual și a furat mai multe bijuterii din aur în valoare de 200 de lei, 3 carduri. . bancare și un telefon, prejudiciul total fiind de aproximativ 5.000 de lei.

Polițiștii au reușit să-l identifice și au pus în executarea unui mandat de percheziție domiciliară, fiind ridicate mai multe bunuri de interes în cauză, dar și carduri bancare. Telefonul mobil a fost găsit la un amanet și recuperat de ofițerii de poliție.

Citește și: VIDEO Un român acuzat de 90 de furturi în Austria, prins la București. Se ascundea sub pat

Bărbatul a fost audiat și reținut pentru 24 de ore, ulterior fiind dispusă măsura arestului preventiv pentru 30 de zile.

Cercetările sunt continuate de către Secția 11 Poliție, sub supravegherea Parchetului de lângă Tribunalul București, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt, acces ilegal la un sistem informatic și efectuarea operațiunilor financiare în mod fraudulos.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră