vineri 07 noiembrie
EUR 5.0845 USD 4.4165
Abonează-te
Newsweek România

Nunți și botezuri după 15 mai. Condiții de deschidere a bisericilor

Data publicării: 09.05.2020 • 17:29

Nunțile și botezurile vor fi permise după 15 mai în biserică, însă cu participarea a maximum 16 persoane și respectarea regulilor pentru distanțare socială, potrivit unui proiect MAI propus pentru perioada de stare de alertă.

Aceleași reguli sunt valabile și în cazul înmormântărilor.

De asemenea, potrivit propunerilor puse în dezbatere publică de Institutul Național de Sănătate Publică, accesul în lăcașurile de cult va fi permis limitat, din 15 mai, cu respectarea unei suprafețe de 8 mp pentru o persoană, iar enoriașii și preoții trebuie să poarte măști de protecție. Slujbele se vor oficia doar în aer liber.

Totodată, se va evita sărutarea icoanelor, împărtășirea va fi făcută cu lingurițe de unică folosință, iar binecuvântarea se va da de la o distanță de cel puțin un metru. Slujbele se vor oficia doar în aer liber.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră