sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Mocănița de la Moldovița, Suceava, își reia circulația pentru turiști

Data publicării: 01.06.2020 • 22:19 Data actualizării: 01.06.2020 • 22:20

Conducerea Mocăniței „Huțulca” de la Moldovița, județul Suceava, a decis reluarea circulației de Rusalii, respectiv din 6 iunie.

Mocănița va porni din nou la drum pe același traseu de linie îngustă dintre Moldovița și Argel. Timp de trei zile, începând cu sâmbătă, 6 iunie, în duminica Rusaliilor și până luni, 8 iunie, de sărbătoarea ”Sfintei Treimi”, circulația va fi reluată pe traseul de 12 km, cu plecare din Gara Moldovița, potrivit monitorulsv.ro.

În toate cele trei zile Mocănița va circula după un program ce cuprinde 4 curse zilnice între Gara Moldovița și localitatea Argel, cu plecare la orele 10.00, 12.00, 14.00 și 16.00. Acest lucru a fost posibil datorită Hotărârii Nr. 26 din 28 mai 2020 și respectând prevederile anexei 4 din ORDIN nr. 984/829/2020, care permite reluarea acestei activități de transport pe calea ferată.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră