Marea Neagră, pe cale să devină „lac rusesc”. Putin vrea să ajungă la Gurile Dunării, lângă România

DE Daniel Toșa | Actualizat: 05.06.2025 - 09:11
Marea Neagră, pe cale să devină „lac rusesc”. Putin vrea să ajungă la Gurile Dunării, lângă România - Foto: Profimedia images
Marea Neagră, pe cale să devină „lac rusesc”. Putin vrea să ajungă la Gurile Dunării, lângă România - Foto: Profimedia images

Un oficial ucrainean avertizează că Moscova își intensifică planurile militare și ar putea încerca, în 2026, să ocupe complet sudul Ucrainei și să taie accesul Kievului la Marea Neagră, apropiindu-se astfel de granița României.

SHARE

Războiul din Ucraina se adâncește, iar planurile Moscovei pentru 2026 includ mișcări agresive care vizează direct poziția strategică a Kievului în regiune.

Marea Neagră, pe cale să devină „lac rusesc”. Putin vrea să ajungă la Gurile Dunării, lângă România

Colonelul Pavlo Palissa, adjunct al șefului administrației prezidențiale din Ucraina, a declarat miercuri, în cadrul unei vizite oficiale în SUA, că Rusia plănuiește să blocheze complet accesul Ucrainei la Marea Neagră.

Potrivit AFP, Palissa a prezentat aceste avertismente în baza unor concluzii ale serviciilor de informații militare ucrainene. „Ei au planuri chiar și pentru 2026. Planul pentru anul viitor este de a ocupa întreaga parte a Ucrainei care se află pe malul stâng al râului Nipru”, a spus oficialul ucrainean.

Citește și: Generali din Marea Britanie și Germania avertizează: „Putin ar putea ataca NATO până în 2029”

Niprul este un fluviu vital pentru Ucraina, care traversează capitala Kiev și se varsă în Marea Neagră, împărțind țara în două. Conform declarațiilor, Rusia vizează, de asemenea, regiunile sudice Odesa și Mykolaiv, cu scopul de a „tăia complet legătura Ucrainei cu Marea Neagră”.

Citește și: Repubicanii lui Trump s-au convins de Putin: „Rusia vrea să distrugă total Ucraina. Nu vor pace”

Rușii pregătesc cucerirea Mării Negre

În acest moment, Moscova urmărește să cucerească în întregime regiunile Donețk și Lugansk până în luna septembrie, iar până la sfârșitul anului, să stabilească o zonă tampon la graniță, a adăugat Palissa, după discuții cu parlamentari și oficiali americani.

„Din păcate, rușii nu vorbesc despre pace. Se pregătesc de război”, a declarat el, subliniind lipsa de progres în cadrul ultimei întâlniri de mediere bilaterală organizate de Turcia, care nu a dus la o încetare a focului.

Andrii Iermak, șeful administrației prezidențiale ucrainene și liderul delegației la Washington, a cerut Statelor Unite să impună noi sancțiuni împotriva Rusiei.

Citește și: Propagandiștii ruși cer distrugerea Ucrainei într-un atac nuclear. Putin, umilit de Zelenski

Trump încă se întreține cu Putin

„Este necesar să creăm atmosfera potrivită pentru ca Rusia să intre în negocieri reale, nu doar pentru spectacol”, a spus el, după o întâlnire cu secretarul de stat american Marco Rubio.

În paralel, președintele american Donald Trump a declarat că a avut o „conversație bună” cu Vladimir Putin, care a durat mai bine de o oră, dar a precizat că nu a fost vorba de o discuție care să aducă pacea imediat în Ucraina.

Ironia situației a fost subliniată de declarațiile recente ale lui Trump, care spunea că liderul de la Kremlin „a înnebunit complet” după atacurile mortale asupra Ucrainei – în ciuda relației personale despre care afirmă că o are cu Vladimir Putin.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te