Femeie vindecată de COVID, răpusă de o nosocomială, după ce a fost plimbată între spitale

O femeie de 66 de ani a fost internată cu covid-19, s-a vindecat de virus, dar la spital ar fi contractat o infecție nosocomială. Când s-a simțit rău, urmare a infecției nosocomiale, a fost plimbată între spitale până când a murit, acuză familia celei decedate.
Inițial, salvarea a dus-o la spitalul din Câmpina, unde analizele au arătat că era infectată cu bacteria Clostridium Difficile. Familia bănuiește că sursa a fost din spitalul unde s-a tratat de COVID.
De la Câmpina, pacienta a fost transferată la Băicoi, inițial la un spital privat care nu a primit-o spunând că este o încurcătură. Ulterior, a fost internată la Spitalul Orășenesc din Băicoi. “Ne-a sunat și delira. Am reușit să înțelegem că nu era nimeni care să aibă grijă de ea, îi era sete, cerea apă. Se deshidratase. Am găsit, până la urmă, un număr al spitalului și am dat de cineva, a ajuns la mama“, a povestit, pentru Libertatea, fiul pacientei decedate.
Fiindcă situația se înrăutățea, medicul de la Băicoi a solicitat trimiterea pacientei la Spitalul Județean Ploiești. La SJU Ploiești i s-a refuzat internarea, a fost trimisă înapoi la Băicoi și, de aici, înapoi la Ploiești. Cu greu, a fost internată la Terapie Intensivă, la Spitalul Judeţean de Urgenţe, dar prea tărziu, în scurt timp ea a decedat.