Potrivit datelor transmise de oficialii ministerului, cetăţenii ar fi plătit 53.800 lei în total pentru cele peste 2.100 de extrase eliberate luni.
„2.152 de extrase de carte funciară au fost eliberate gratuit, în România, pe 7 aprilie, în prima zi când acest serviciu public este gratuit pentru proprietari”, a transmis, luni, Ministerul Dezvoltării, conform Antena3.
Extrasele de carte funciară pot fi eliberate fără taxe. Cetăţenii ar fi plătit 53.800 lei
Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară, instituţie aflată în subordinea Ministerului Dezvoltării, eliberează extrase de carte funciară, extrase de plan cadastral şi cele de primă înregistrare gratuit pentru proprietari, dacă solicitantul cere în persoană aceste documente.
Citește și: Gata cu școala! Elevii intră în vacanța de iarnă. Când revin din nou la cursuri? Calendarul complet
„Impunem respectul statului pentru cetăţean prin abrogarea acestui tarif plătit până acum pentru un serviciu public prestat de o instituţie publică finanţată din bani publici”, a declarat ministrul dezvoltării, Cseke Attila.
Serviciul devine gratuit din 2 iunie şi online.