Explozie la o fabrică de cherestea din Brașov. A fost activat Planul Roșu de Intervenție
A fost activat Planul Roșu de Intervenție la Brașov, din cauza unei explozii care s-a produs la o fabrică de produse din lemn. Pompierii intervin de urgență cu mai multe autospeciale.
UPDATE 07.20. În urma recunoașterii efectuate la locul evenimentului, nu au fost identificate victime.
Incendiul se manifestă pe o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați, iar în aceste momente echipajele de intervenție acționează pentru localizarea acestuia.
Planul roșu de intervenție a fost dezactivat, a transmis Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU)
Știre inițială
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Brașov anunță că explozia s-a produs la o fabrică de produse din lemn, iar incendiul se manifestă cu flacără deschisă și degajări mari de fum la nivelul unui transportor de rumeguș.
Explozie la o fabrică de cherestea din Brașov. A fost activat Planul Roșu de Intervenție
Având în vedere natura evenimentului și pentru eficientizarea misiunii de răspuns, la nivelul județului Brașov a fost activat Planul Roșu de Intervenție.
La locul evenimentului au fost alocate 6 autospeciale de stingere, 1 autospecială CBRN, 2 autospeciale pentru intervenție și salvare de la înălțime, 2 echipaje de prim ajutor SMURD, 1 unitate de terapie intensivă mobilă și 2 ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean.