Guvernul a mai găsit bani pentru subvenționarea unor programe care să aducă românii din diaspora înapoi în țară. În plus, românii din țară se pot apuca de o muncă minunată în aer curat. Ei se vor hrăni sănătos.
Guvernul a oferit 70.000 euro pentru românii care vor să înceapă o afacere cultivând legume.
Cum poți obține 160.000€ de la stat ca să trăiești înt-o zonă de vis? În plus, mănânci doar sănătos
Până acum câteva mii de români au reușit să acceseze sume de bani importante. Iar ministrul agriculturii zice că programul merge mai departe.
”Finanțarea de 70.000 de euro a fost pentru instalarea tinerilor fermieri. În zona montantă au fost sume mai mari, iar restul în toată țara. Noi am semnat contracte pentru 5.000 de beneficiari, peste 2.500 au venit din diaspora, tineri sub 41 de ani, mai ales în bazinele legumicole din România”, a spus ministrul agriculturii.
În perioada următoare programul va continua. Subvenția va ajunge la 160.000 euro cu condiția ca cel care primește suma de bani să vină și el cu 40.000 euro.
Tânără cultivatoare pe câmp - Foto: Freepik
În perioada următoare, tinerii vor avea program de consolidare a fermei, adică 200.000 de euro, sprijin 80 la sută de la Uniunea Europeană și 20 la sută contribuția lor (a beneficiarilor – n.r.). Aceste programe vor ieși începând cu luna octombrie: 200.000 de euro pentru consolidare fermă pentru tineri sub 41 de ani”, a precizat Ministrul Agriculturii.
Deocamdată nu a fost anunțată data la care românii pot aplica pentru acest program.