joi 12 martie
EUR 5.0938 USD 4.4079
Abonează-te
Newsweek România

Banca de Alimente din Sectorul 6 se extinde. Unde va fi amplasată? Primar: „Vom economisi bani de la buget”

Data publicării: 12.03.2026 • 18:10
Banca de Alimente Sector 6- Foto: Facebook
Banca de Alimente Sector 6- Foto: Facebook

Banca de Alimente din Sectorul 6 care livrează hrană caldă pentru toate școlile înscrise în Programele Școală după Școală și Masă Caldă se extinde. Primarul Paul Moldovan spune că în acest fel va face economie la buget.

Primarul Sectorului 6, Paul Moldovan a transmis că va fi extinsă Banca Locală de Alimente Sector 6!

Edilul spune că în acest fel fa fi făcută economie. 

Banca de Alimente din Sectorul 6 se extinde. Unde va fi amplasată? Primar: „Vom economisi bani de la buget”

„Este un proiect util pentru comunitate și este necesar să îi creștem capacitatea.

Chiar în vecinătatea ei avem o ruină, fosta Baie Giulești, unde dorim să venim cu extinderea Băncii, o investiție unică în țară, gândită de o autoritate publică”, a transmis Primăria Sector 6 pe Facebook.

„În felul acesta, vom putea livra o masă caldă pentru toate școlile înscrise în Programele Școală după Școală și Masă Caldă.

Astfel, vom găti responsabil pentru un număr și mai mare de copii: dublu. Dar și pentru mai multe persoane nevoiașe.

În felul acesta, vom economisi bani de la buget, care acum merg către firmele private de catering, care au câștigat licitația”, se arată în postarea primăriei.

Citește și: Cum combatem risipa de alimente? Proiectul din București care a salvat mâncare de 1.200.000 €

Primarul Paul Moldovan a fost astăzi pe teren, la fosta Baie Giulești, împreună cu colegii de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6 pentru a analiza spațiul.

"Obiectivul este clar: să ajungem, pas cu pas, să pregătim mese calde pentru fiecare elev", a punctat edilul.

Până acum, am gătit, pregătit și transportat, în condiții de siguranță alimentară, peste 250.000 de porții de mâncare caldă pentru copiii.

Rezultatele arată clar că acest proiect funcționează și confirmă faptul că Banca Locală de Alimente Sector 6 este un model de bune practici ce ajută comunitate.

Citește și: România aruncă 2.5000.000 tone de mâncare pe an. De ce nu ajung la copiii nevoiași sau la vârstnici?

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră