A murit Sanda Țăranu. A avut o singură mare iubire timp de 56 ani. S-a retras după dispariția soțului
Sanda Țăranu, una din cele mia iubite prezentatoare ale TVR, a murit ieri noapte. A fost o prezență elegantă, distinsă și o voce iubită de toți românii. Newsweek vă spune povestea ei.
Sanda Țăranu s-a stins din viață la 87 de ani. A fost o figură emblematică a TVR.
Sanda Țăranu, personalitate de referință a Televiziunii Române, a trăit o poveste de dragoste care a durat aproape șase decenii, desprinsă parcă din cele mai frumoase filme romantice.
VIDEO Sanda Țăranu, marea dragoste cu care a fost căsătorită aproape 60 de ani. ”Gata, aici rămân!”
Legendara prezentatoare a Televiziunii Române a fost căsătorită cu tenorul Nicolae Țăranu timp de 56 de ani.
Sanda Țăranu păstra amintiri nostalgice despre începuturile acestei relații.
Cei doi s-au întâlnit în urmă cu aproape 60 de ani, pe litoralul Mării Negre, în timpul unei vacanțe de vară.
Citește și: Sanda Țăranu și Marina Voica, de ce au rupt strânsa prietenie. Se vedeau zilnic. ”Asta e viața”
La doar 17 ani, Sanda se afla în vacanță cu mama și sora sa când l-a cunoscut pe tânărul artist, care susținea câteva concerte pe litoral.
„Mi-a povestit mai târziu că, atunci când m-a văzut, s-a oprit brusc și le-a spus prietenilor cu care se plimba: «Gata, eu aici rămân!»”, povestea Sanda Țăranu într-un interviu pentru Adevărul.
Sanda Țăranu a trăit o poveste de dragoste unică, plină de emoție și devotament, o călătorie presărată cu momente de bucurie și înțelegere profundă.
Fosta crainică TV a găsit o manieră emoționantă prin care să-i aducă omagiu regretatului ei soț.
Citește și: Sanda Țăranu azi, la 85 de ani. O femeie de la țară îmi scria extraordinar: ”Scumpa noastră domnucă”
Dragostea dintre crainica TV și tenorul Nicolae Țăranu, prim-solist al Teatrului de Operetă din București, a străbătut decenii, lăsând în urmă amintiri prețioase, despre care Sanda Țăranu vorbea cu recunoștință, melancolie și dor.
După pierderea lui Nicolae, în ianuarie 2023, Sanda Țăranu a ales să se retragă din viața publică în casa sa din Breaza, unde îi era vecină cântăreața Marina Voica.
Își iubea foarte mult rochiile
O dezvăluire interesantă făcută recent a înduioșat inimile oamenilor: Sanda își păstra cu mare grijă rochiile purtate în emisiunile de televiziune, amintiri valoroase ale carierei sale.
"Am rochii pe care le-am purtat la Cerbul de Aur și în alte emisiuni.
Fiecare rochie are o poveste, o emoție," a spus ea, evidențiind legătura profundă cu aceste obiecte.
Aceste rochii simbolizează nu doar amintiri, ci și o epocă de glorie în televiziune.
În timpul carierei, Sanda a primit multe mesaje de apreciere din partea publicului. "O femeie de la țară îmi scria extraordinar de frumos.
Citește și: Sanda Țăranu azi, la 85 de ani. O femeie de la țară îmi scria extraordinar: ”Scumpa noastră domnucă”
Îmi spunea: «Draga și scumpa noastră domnucă»," povestește ea cu nostalgie, reflectând legătura specială pe care a avut-o cu telespectatorii.
Sanda Țăranu va rămâne un simbol al eleganței și al bunului gust.