vineri 26 iunie
EUR 5.2317 USD 4.6035
Abonează-te
Newsweek România

A murit Sanda Țăranu. A avut o singură mare iubire timp de 56 ani. S-a retras după dispariția soțului

Data publicării: 30.05.2026 • 09:44 Data actualizării: 30.05.2026 • 14:47

Sanda Țăranu, una din cele mia iubite prezentatoare ale TVR, a murit ieri noapte. A fost o prezență elegantă, distinsă și o voce iubită de toți românii. Newsweek vă spune povestea ei.

Sanda Țăranu s-a stins din viață la 87 de ani. A fost o figură emblematică a TVR. 

Sanda Țăranu, personalitate de referință a Televiziunii Române, a trăit o poveste de dragoste care a durat aproape șase decenii, desprinsă parcă din cele mai frumoase filme romantice.

VIDEO Sanda Țăranu, marea dragoste cu care a fost căsătorită aproape 60 de ani. ”Gata, aici rămân!”

Legendara prezentatoare a Televiziunii Române a fost căsătorită cu tenorul Nicolae Țăranu timp de 56 de ani.

Sanda Țăranu păstra amintiri nostalgice despre începuturile acestei relații.

Cei doi s-au întâlnit în urmă cu aproape 60 de ani, pe litoralul Mării Negre, în timpul unei vacanțe de vară.

Citește și: Sanda Țăranu și Marina Voica, de ce au rupt strânsa prietenie. Se vedeau zilnic. ”Asta e viața”

La doar 17 ani, Sanda se afla în vacanță cu mama și sora sa când l-a cunoscut pe tânărul artist, care susținea câteva concerte pe litoral.

„Mi-a povestit mai târziu că, atunci când m-a văzut, s-a oprit brusc și le-a spus prietenilor cu care se plimba: «Gata, eu aici rămân!»”, povestea Sanda Țăranu într-un interviu pentru Adevărul.

Sanda Țăranu a trăit o poveste de dragoste unică, plină de emoție și devotament, o călătorie presărată cu momente de bucurie și înțelegere profundă.

Fosta crainică TV a găsit o manieră emoționantă prin care să-i aducă omagiu regretatului ei soț.

Citește și: Sanda Țăranu azi, la 85 de ani. O femeie de la țară îmi scria extraordinar: ”Scumpa noastră domnucă”

Dragostea dintre crainica TV și tenorul Nicolae Țăranu, prim-solist al Teatrului de Operetă din București, a străbătut decenii, lăsând în urmă amintiri prețioase, despre care Sanda Țăranu vorbea cu recunoștință, melancolie și dor.

După pierderea lui Nicolae, în ianuarie 2023, Sanda Țăranu a ales să se retragă din viața publică în casa sa din Breaza, unde îi era vecină cântăreața Marina Voica.

Sanda Țăranu și Fuego - Foto: TVR
Sanda Țăranu și Fuego - Foto: TVR

Își iubea foarte mult rochiile

O dezvăluire interesantă făcută recent a înduioșat inimile oamenilor: Sanda își păstra cu mare grijă rochiile purtate în emisiunile de televiziune, amintiri valoroase ale carierei sale.

"Am rochii pe care le-am purtat la Cerbul de Aur și în alte emisiuni.

Fiecare rochie are o poveste, o emoție," a spus ea, evidențiind legătura profundă cu aceste obiecte.

Aceste rochii simbolizează nu doar amintiri, ci și o epocă de glorie în televiziune.

În timpul carierei, Sanda a primit multe mesaje de apreciere din partea publicului. "O femeie de la țară îmi scria extraordinar de frumos.

Citește și: Sanda Țăranu azi, la 85 de ani. O femeie de la țară îmi scria extraordinar: ”Scumpa noastră domnucă”

Îmi spunea: «Draga și scumpa noastră domnucă»," povestește ea cu nostalgie, reflectând legătura specială pe care a avut-o cu telespectatorii.

Sanda Țăranu va rămâne un simbol al eleganței și al bunului gust.

Mai multe articole din secțiunea Timp liber
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră