World Cup, prima surpriză: Mexic învinge Germania

DE Mihai Duță | Actualizat: 17.06.2018 - 23:36
Hirving Lozano depășindu-l pe germanul Joshua Kimmich

Campioana mondială, Germania nu a reușit să treacă de apărarea mexicanilor chiar dacă a avut posesia și un număr mai mare de șuturi spre poartă.

Prima repriză a avut un ritm foarte bun de joc, ambele echipe având câteva acțiuni periculoase pe contraatac. În minutul 35, Hiriving Lozano a șutat imparabil la poarta apărată de Manuel Neuer și Mexicul a deschis scorul. În repriza a doua, posesia a aparținut Germaniei care a avut și cele mai multe șuturi pe poartă, dar și mexicanii au fost foarte aproape de a marca în câteva ocazii pe contraatac. Eroul meciului a fost însă portarul mexican Guillermo Ochoa care a avut o zi mare. Meciul s-a încheiat cu asaltul germanilor la poarta lui Ochoa, însă mexicanii au reușit să-și conserve avantajul și au câștigat cu 1-0.

Alături de Germania și Mexic, din Grupa F mai fac parte Suedia și Coreea de Sud.