duminică 12 iulie
EUR 5.2337 USD 4.5791
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Titratul pilot român de Superbike Adrian Rus – Sinner a murit într-un accident pe circuitul de la Brno

Data publicării: 12.07.2026 • 08:15 Data actualizării: 12.07.2026 • 08:16
Adrian Rus – Sinner - Foto: Facebook / Federația Română de Motociclism
Adrian Rus – Sinner - Foto: Facebook / Federația Română de Motociclism

Titratul pilot român de motociclism viteză Adrian Rus – Sinner a murit într-un accident teribil pe circuitul de la Brno, Cehia, unde participa în acest weekend la Alpe Adria International Motorcycle Championship, la clasa Superbike. Avea 44 de ani.

În cadrul clasei Superbike din etapa de la Brno a Alpe Adria International Motorcycle Championship, a avut loc un accident între doi piloți și ambii au decedat.

Este vorba despre pilotul și vlogger-ul român Adrian Rus - Sinner și de pilotul austriac Philipp Steinmayr. 

Titratul pilot român de Superbike Adrian Rus – Sinner a murit într-un accident pe circuitul de la Brno 

„Cu profundă tristețe, vă informăm că în cursul programului competițional de sâmbătă din cadrul Alpe Adria International Motorcycle Championship, desfășurat pe circuitul de la Brno, s-a produs un grav accident la startul uneia dintre cursele clasei Superbike, în care au fost implicați doi sportivi.

În ciuda intervenției prompte a echipelor medicale aflate la fața locului, unul dintre piloți a decedat în urma rănilor suferite.

(...)

Din păcate, unul dintre cei doi sportivi care ne-au părăsit astăzi este Adrian Rus – Sinner.

Ca urmare a acestui tragic eveniment, organizatorii au decis anularea întregului program competițional rămas din acest weekend.

Federația Europeană de Motociclism (FIM Europe), Alpe Adria Motorcycle Union, AAcademy (promotorul competiției), Federația Română de Motociclism, Balkan Motorcycling Union și Autodrom Brno transmit sincere condoleanțe familiilor, prietenilor și tuturor celor apropiați de cei doi sportivi.

Din respect pentru familiile îndoliate, nu vor fi oferite alte informații în acest moment”, a informat Federația Română de Motociclism.

Mai multe articole din secțiunea Sport
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră