VIDEO Leo Messi, peste Pele și Cristiano Ronaldo după ultimul meci. Ce record a bătut

DE Adrian Costin | Actualizat: 19.09.2022 - 17:07

Leo Messi a stabilit un nou record după golul cu Lyon. Acesta i-a devansat pe Cristiano Ronaldo și Pele.

PSG a învins-o pe Olympique Lyon, scor 1-0, într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 8 a Ligue 1, grație unui gol reușit de Leo Messi (35 de ani).

Prin reușita din partida cu Lyon, Leo Messi a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri marcate din acțiune și lovituri libere.

Fără golurile înscrise din lovituri de la 11 metri, Leo Messi a ajuns la 672 de reușite în carieră.

Înainte de golul cu Lyon, argentinianul se afla la egalitate cu Cristiano Ronaldo și Pele, toți având câte 671 de goluri marcate, fără reușitele din penalty.

Olympique Lyon - PSG 0-1. Oaspeții s-au impus datorită unui gol marcat de Leo Messi
Partida a început tare și a avut-o la cărmâ pe campioana Franței. Trupa lui Galtier a deschis scorul în minutul 5, la o fază în care Neymar și Messi au combinat excelent, iar jucătorul argentinian a finalizat excelent, din careu.

Presiunea pusă de PSG a continuat, care a mai ratat câteva șanse mari în prima parte. Scorul pauzei a rămas cel stabilit în minutul 5, chiar dacă și Lyon a avut două ocazii de a marca, conform digisport.ro .

După ieșirea de la cabine, PSG a avut o șansă uriașă. Leo Messi fost blocat în ultimul moment de un fundaș al gazdelor. Tot argentinianul a lovit bara în finalul partidei, din lovitură liberă.

Astfel, scorul final a fost cel stabilit în minutul 5, Lyon - PSG 0-1.