VIDEO Juventus-Napoli 3-1. Scandal în derby-ul Italiei

DE Alexandru Pop | Actualizat: 30.09.2018 - 11:42

Juventus Torino a trecut de Napoli, scor 3-1, în primul episod al derby-ului din acest sezon. Partida a fost una tensionată, având apogeul în minutul 58 al reprizei secunde.

La scorul de 2-1 pentru Juventus, în minutul 58, Mario Rui a văzut al doilea cartonaș galben, după o intrare cu talpa sus asupra lui Dybala. Centralul Luca Banti nu a fluierat inițial fault, dar a revenit după câteva secunde, potrivit Gazetei Sporturilor.

A urmat o încăierare generală. Căpitanul gazdelor, Chiellini, l-a îmbrâncit pe Allan, care a rămas clipe bune întins pe gazon. Singurii sancționați au fost însă Insigne și Bonucci, cei mai vocali oameni din carambol.

Cristiano Ronaldo a fost decisiv în derby-ul primelor clasate din Italia: campioana Juventus a învins-o categoric pe vicecampioana Napoli, după trei acțiuni superbe ale superstarului portughez.

Fotbalistul a făcut spectacol în derby-ul primelor clasate din Italia, dintre campioana Juventus și vicecampioana Napoli. N-a marcat, însă și-a pus amprenta pe toate golurile bianconerilor. Mertens a deschis scorul pentru Napoli, iar Mandzukic a reușit "dubla", după două acțiuni superbe marca Ronaldo. Oaspeții au pierdut un om în minutul 58, când Mario Rui a fost eliminat pentru cumul de cartonașe, iar Bonucci a închis scorul la 3-1, după o minge deviată de același Ronaldo.