VIDEO EXCLUSIV Halep în semifinale. Navratilova crede că poate câștiga turneul

DE Paul Cozighian | Actualizat: 11.06.2018 - 14:56

Martina Navratilova (61 de ani), una dintre cele mai de temut jucătoare de pe circuit, a câștigat 18 titluri de Grand Slam în carieră: 9 la Wimbledon (record !), 4 la US Open, 3 la Australian Open și 2 la Roland Garros.

Simona Halep a învins-o, miercuri, pe Angelique Kerber, locul 12 WTA, scor 6-7, 6-3, 6-2, în 2 ore și 14 minute și va juca joi în semifinalele de la Roland Garros contra lui Garbine Muguruza.

Toți fanii din România ai Simonei așteaptă ca, în sfârșit, anul acesta ea să obțină, la Roland Garros, primul titlu de grand șlem. Newsweek România a discutat cu Martina Navratilova despre jocul româncei și despre șansele acesteia de a câștiga turneul parizian.

Newsweek România: Cum o simțiți pe Simona Halep?

Martina Navratilova: Primul set din primul meci (2-6 la Alison Riske - n.r.) a fost teribil! De atunci însă, Simona a fost perfectă. A jucat un tenis din ce în ce mai bun la fiecare meci. Cred că este mai agresivă și cred că a înțeles că așa trebuie să joace dacă vrea să câștige. A căutat mai degrabă atacul decât apărarea și a funcționat foarte bine. Sper să continue așa tot turneul. Pentru mine ea este favorita la titlu! Dacă va juca așa în continuare, ar trebui să câștige.

Ați spus și anul trecut că trebuie să joace ofensiv pentru a câștiga un Grand Slam.

Din cauza asta a pierdut la Ostapenko! A stat puțin în defensivă; avea un set, 3-0 și 2 mingi de break pentru 4-0! Din păcate, a început să aștepte, sperând că Ostapenko se va bate singură, ceea ce nu s-a întâmplat! Nu câștigi Grand Slam-uri sperând doar că adversarii se vor bate singuri! Trebuie să-ți iei destinul în mâini și cred că Simona știe asta acum. Și-a învățat lecția anul tecut și cred că este pregătită să o aplice!