Victorie chinuită pentru FCSB în fața Gloriei Buzău. Campioana rămâne în „clasamentul retrogradării”

DE Daniel Toșa | Actualizat: 07.10.2024 - 08:07
Victorie chinuită pentru FCSB în fața Gloriei Buzău - Foto: Facebook/FCSB

Victorie chinuită pentru FCSB în fața Gloriei Buzău. FCSB a obținut o victorie chinuită cu „lanterna roșie” Gloria Buzău cu scorul de 3-2, într-un meci disputat duminică seara pe Arena Națională, în cadrul etapei a 12-a din Superliga de fotbal.

Victorie chinuită pentru FCSB în fața Gloriei Buzău. Gloria Buzău a început în forță, deschizând scorul prin Alexandru Jipa în minutul 5, cu un șut surprinzător, care l-a învins pe portarul Ștefan Târnovanu.

FCSB a reușit egalarea înainte de pauză, în minutul 39, prin Octavian Popescu, care a executat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri, trimițând mingea la colțul scurt.

Popescu i-a dedicat reușita lui Mihai Lixandru, jucător accidentat grav în meciul cu PAOK Salonic din Europa League.

După pauză, FCSB a preluat conducerea în minutul 67, tot prin Octavian Popescu, care a marcat din interiorul careului după o pasă excelentă de la Valentin Crețu.

În minutul 74, Daniel Bîrligea a dus scorul la 3-1 pentru gazde, înscriind primul său gol în Superligă, după o acțiune construită de Alexandru Băluță.

Final tensionat

Gloria Buzău a redus din diferență în minutul 87, când fundașul francez Mike Cestor a marcat cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Dragoș Tescan. Oaspeții au presat pe final, însă nu au reușit să egaleze.

Meciul a fost marcat și de o decizie controversată în minutul 6, când arbitrul Sebastian Colțescu a dictat inițial un penalty pentru FCSB, dar a revenit asupra deciziei după consultarea VAR-ului.

Cum arată clasamentul Superligii

FCSB continuă seria pozitivă, fiind neînvinsă de cinci etape, cu trei victorii și două egaluri. Gloria Buzău, aflată sub comanda lui Eugen Neagoe, venise la București după trei meciuri fără înfrângere, cu o victorie și două egaluri.

La acest moment campioana României, FCSB, se află pe poziția a-7-a în clasament cu 16 puncte și cu un meci mai puțin jucat, în timp ce Gloria Buzău se află pe ultimul loc (16) cu doar 10 puncte după 12 partide.

În fruntea clasamentului se află în continuare U Cluj cu 23 de puncte, urmată de Universitatea Craiova cu 20 de puncte și Oțelul Galați cu 19 puncte.