DE Daniel Toșa | Actualizat: 03.07.2024 - 08:47
Turcia s-a calificat în sferturile EURO 2024 după ce a învis Austria. Va juca cu adversara României - Foto: Profimedia images

Turcia s-a calificat în sferturile EURO 2024 după ce a învis Austria. Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seara.

Echipa antrenată de Vincenzo Montella s-a impus prin dubla fundaşului Merih Demiral (1, 59), golul Austriei fiind semnat de Michael Gregoritsch (66), toate după cornere.

Meciul a început spectaculos, cu un gol al turcilor marcat după numai 57 de secunde: Arda Guler a executat un corner, iar după o serie de respingeri, Merih Demiral a trimis mingea în plasă, stabilind un record pentru cel mai rapid gol din fazele eliminatorii în istoria EURO.

Austriecii au avut mai multe ocazii bune în prima repriză, dar nu au reușit să marcheze. Baumgartner (3, 45+2), Lienhart (7), și Demiral (6) au fost printre cei care au ratat oportunități importante.

În repriza a doua, austriecii au continuat presiunea, dar fără succes în fața apărării turce. În minutul 59, la unul dintre puținele atacuri turcești, Demiral a marcat din nou după un corner executat de Arda Guler.

Austria a redus din diferență în minutul 66 prin Gregoritsch, după un corner executat de Sabitzer, marcând golul cu numărul 100 al turneului.

Austriecii au continuat să atace, dar portarul turc Mert Gunok a fost într-o formă excelentă, salvând mai multe șuturi periculoase, inclusiv o lovitură de cap a lui Baumgartner în minutul 90+4.

Turcia va întâlni Olanda în sferturile de finală, după ce aceasta a învins România cu 3-0. Austria, care surclasase Turcia cu 6-1 în martie, ratează astfel o reeditare a duelului din grupă cu Olanda.