Surpriză la Rogers Cup: Barty, numărul 1 WTA, eliminată din turul doi

DE Alexandru Pop | Actualizat: 07.08.2019 - 10:59
Ashley Barty. Foto Getty Images

Ashleigh Barty, liderul mondial din circuitul feminin, a fost eliminată în turul secund la Rogers Cup (Toronto, Canada), marți, după ce a pierdut contra americancei Sofia Kenin, scor 7-6 (5), 3-6, 4-6.

După un prim set foarte disputat, adjudecat de principala favorită a turneului în tie-break, Sofia Kenin a răsturnat situația în următoarele două seturi și a provocat surpriza la Rogers Cup, după aproape două ore, eliminând-o pe Ashleigh Barty, cea care a câștigat Roland Garros în 2019.

Ashleigh Barty va rămâne la Toronto pentru proba de dublu, unde face pereche cu Victoria Azarenka. Cele două le vor întâlni, miercuri, în optimi, pe Julia Goerges și Karolina Pliskova.

Pentru Sofia Kenin (20 de ani) a fost prima victorie în fața lui Ashleigh Barty, după patru partide directe, și primul succes în fața unui lider mondial. Americanca se va confrunta în optimile de finală ale turneului de la Toronto cu învingătoarea partidei dintre Victoria Azarenka (39 WTA) și Dayana Yastremska (33 WTA).

În urma acestui rezultat, Ashleigh Barty are șanse mari să piardă primul loc în clasamentul mondial, scrie digisport.ro.

Și fostul lider mondial Maria Sharapova (32 de ani, nr. 81 WTA) a încheiat repede parcursul la Rogers Cup. Jucătoarea din Rusia a fost eliminată încă din primul tur de estoniana Anett Kontaveit (23 de ani, nr. 19 WTA), în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 6-4, după două ore și 41 de minute de joc.

De asemenea, favorita numărul 13 de la Roger Cup, britanica Johanna Konta (28 de ani, nr. 14 WTA), a fost eliminată încă din primul tur de sportiva Dayana Yastremska (19 ani, 33 WTA) din Ucraina. Yastremska s-a impus fără emoţii, în două seturi, scor 6-3, 6-2, după un meci ce a durat puţin peste o oră.