Suntem cei mai tari din Balcani la tenis de masă. Ce medalii am câştigat

DE Florin Budescu | Actualizat: 09.09.2024 - 09:54
Suntem cei mai tari din Balcani la tenis de masă. Ce medalii am câştigat - Foto: Facebook/Federația Română de Tenis de Masă

Suntem cei mai tari din Balcani la tenis de masă. Ce medalii am câştigat. Sportivii români au obţinut opt medalii, dintre care două de aur, două de argint şi patru de bronz, la ediţia a 49-a a Campionatelor Balcanice de tenis de masă pentru seniori.

Suntem cei mai tari din Balcani la tenis de masă. Ce medalii am câştigat. Sportivii români au obţinut opt medalii, dintre care două de aur, două de argint şi patru de bronz, la ediţia a 49-a a Campionatelor Balcanice de tenis de masă pentru seniori de la Sarajevo (Bosnia-Herţegovina), încheiată duminică.

O medalie de aur au câştigat Hunor Szocs şi Dragoş Bujor la dublu masculin, după 3-2 (11-4, 11-8, 8-11, 10-12, 11-8) cu greciiAngelakis/Konstantinopoulos.

În semifinale, românii i-au învins pe sârbii Levajac/Djilas cu 3-2 (11-7, 5-11, 15-13, 8-11, 13-11), potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis de Masă.

Tania Plăian a pierdut finala feminină de simplu cu grecoaica Aikaterini Toliou, scor 3-4 (9-11, 9-11, 11-13, 11-4, 11-9, 11-9, 6-11).

Citeşte şi:

În semifinale, Tania Plăian a dispus de bulgăroaica Ţvetelina Gheorghieva cu 4-0 (11-8, 11-5, 11-7, 11-7), în timp ce Bianca Mei-Roşu nu s-a prezentat la semifinala cu Toliou (0-4), conform Agerpres.

Dragoş Bujor a fost învins de grecul Konstantinos Angelakis cu 4-0 (11-5, 11-9, 11-6, 11-5), în finala masculină de simplu, după ce în semifinale a beneficiat de neprezentarea turcului Ibrahim Gunduz (4-0).

La dublu feminin, Bianca Mei-Roşu şi Tania Plăian nu s-au prezentat la semifinala cu bulgăroaicele Hristova/Iovkova (0-3).

Citeşte şi:

România avea deja două medalii în competiţiile pe echipe, aur la feminin şi bronz la masculin, precum şi una de bronz la dublu mixt, prin perechea Dragoş Bujor/Tania Plăian.