Speranța tenisului masculin românesc: Adrian Boitan a câştigat primul său titlu ITF din carieră

DE Alin Crișan | 13.02.2023 - 21:35
Adrian Boitan - Foto: Profimedia

Tenismanul Adrian Boitan, care a debutat în 2021 în echipa de Cupa Davis a României, a câștigat primul titlu ITF din cariera sa, la Palm Coast în SUA.

Tenismanul român Adrian Boitan a câştigat, duminică, primul său titlu ITF din carieră, la Palm Coast (Florida), după ce s-a impus în finala turneului dotat cu premii totale de 15.000 de dolari în faţa argentinianului Ignacio Monzon, cu 6-2, 4-6, 6-1.

Boitan (23 ani), care a devenit jucător profesionist la începutul acestui an, după ce şi-a încheiat studiile în Statele Unite, a urcat patru poziţii în clasamentul ATP publicat luni, fiind pe locul 742.

Românul a avut nevoie de mai bine de două ore de joc (2 h 09 min) pentru a trece de Monzon (25 ani, 528 ATP).

Boitan, care a debutat în 2021 în echipa de Cupa Davis a României, a trecut în primul tur în Florida de americanul Elijah Strode, cu 3-6, 6-3, 6-2, în optimi l-a învins pe argentinianul Federico Agustin Gomez cu 6-1, 6-3, în sferturi a dispus de americanul Bruno Kuzuhara, cu 7-6 (7/3), 6-2, iar în semifinale a câştigat în faţa altui reprezentant al Statelor Unite, Mac Kiger, cu 6-1, 6-4.