Spania a câştigat Campionatul European de fotbal U21

DE Octavia Constantinescu | 01.07.2019 - 08:03
Spania, noua campioană europeană U21. Foto Getty Images

Spania U21 a câştigat finala Campionatului European U21 la fotbal, după ce s-a impus cu 2-1 în faţa Germaniei.

Ibericii au marcat câte un gol pe repriză, în timp ce reuşita nemţilor a venit pe finalul meciului.

Partida s-a jucat la Udine, pe „Dacia Arena”, unde au luat parte peste 20.000 de suporteri. Spania a arătat mult mai bine încă din startul meciului, iar evoluţia s-a concretizat cu un prim gol în minutul 7.

Fabian Ruiz a deschis scorul cu o execuţie personală spectaculoasă de la marginea careului. Atacurile spaniolilor au continuat, nemţii au început să iasă şi ei mai mult la joc, dar până la pauză nu s-a mai marcat.

În partea secundă, Germania a abordat o strategie mai ofensivă, dar nu a fost suficient. Atacurile nu au dat prea mari probleme Spaniei.

Golul doi a venit în minutul 69. Cel care a marcat a fost Dani Olmo, jucător legitimat la Dinamo Zagreb, care a beneficiat de o eroare a portarului Alexander Nubel. Acesta a respins greşit un balon în faţă, iar mijlocaşul, aflat pe fază, l-a lobat şi a înscris.

Golul Germaniei a venit în ultimele minute ale partidei. Nadiem Amiri a închis tabela la 2-1.