Simona Halep, în sferturi la Roland Garros, după 6-1, 6-0 cu Swiatek

DE Alexandru Pop | 03.06.2019 - 20:35
Simona Halep zburdă la Roland Garros/FOTO: news.ro

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat a patra oară în sferturile de finală ale French Open, după ce a învins-o, luni, cu scorul de 6-1, 6-0, pe poloneza de 18 ani Iga Swiatek, locul 104 WTA.

Simona Halep nu i-a oferit nicio şansă tinerei ei adversare din optimi. Swiatek a început timid meciul cu Halep. Printre numeroasele mingi trimise în aut şi în fileu, se putea întrezări în jocul polonezei tendinţa de juca repede punctul, de a lovi cu putere mingea, dar şi o imobilitate pe teren, fiind deseori prinsă pe picior greşit de româncă. Halep a jucat concentrată de la prima minge, a fost agresivă şi precisă. Doar trei greşeli neforţate pentru ea în primul set, care a început, practic, de la 5-0, cu trei break-uri. Însă slăbiciunea Simonei Halep la această ediţie a turneului de la Roland Garros este serviciul şi nu este de mirare că Swiatek a punctat prima şi ultima dată pe tabelă cu un rebreak. Poloneza nu l-a consolidat cu serviciul şi Halep a încheiat setul, cu 6-1, după 25 de minute.

După evoluţia din ultimele două ghemuri al primului set, Swiatek părea că reintră în meci, dar Simona Halep nu a fost de acord, şi-a păstrat concentrarea şi a fost şi mai neînduplecată cu adversara ei, luând setul secund cu 6-0, după 45 de minute de la start.

Halep va evolua în sferturi cu americanca de 17 ani Amanda Ansimova, locul 51 WTA, sau cu spaniola de 21 de ani Aliona Bolsova, locul 137 WTA, venită din calificări, care a trecut în turul al doilea de Sorana Cîrstea.

Calificarea în sferturi este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 415.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA, arată news.ro.