Simona Halep, în optimi la Wuhan. Va juca cu Elena Ribakina, câştigătoarea turneului de la București

DE Alexandru Pop | 24.09.2019 - 09:09
Simona Halep/FOTO: news.ro

Simona Halep a trecut în turul al treilea la Wuhan după ce a învins-o pe Barbora Strycova. Halep spune că a jucat mai bine ca anul trecut, când a pierdut primul ei meci disputat la turneul de categorie Premier 5.

Simona Halep, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-3, 6-2, pe sportiva cehă Barbora Strycova, locul 34 WTA, calificându-se în optimile de finală ale turneului de la Wuhan. Elena Ribakina din Kazahstan, locul 50 WTA, beneficiară a unui wild card, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-1, 6-7 (3), 6-2, pe Ons Jabeur din Tunisia, locul 54 WTA, în turul al doilea al turneului de la Wuhan. Ribakina, 20 de ani, s-a impus după un meci de o oră şi 51 de minute şi va evolua în optimi, pentru prima dată, cu Simona Halep. Sportiva din Kazahstan a câştigat în acest an turneul de la Bucureşti, după ce a întrecut-o în finală, cu scorul de 6-2, 6-0, pe Patricia Ţig, arată News.ro.