Scor zdrobitor la Campionatul Mondial de Fotbal: Spania nu a avut milă de Costa Rica

DE Alin Crișan | Actualizat: 23.11.2022 - 20:12
Spania - Foto: Profimedia

Victorie categorică a Spaniei în meciul de debut la Mondialul din Qatar. A bătut Costa Rica cu 7-0.

Victorie categorică a Spaniei în meciul de debut la Mondialul din Qatar și cu toate că selecția făcută de Luis Enrique a fost intens dezbătută, iată că ibericii dovedesc pe teren că sunt pe lista favoriților la câștigarea trofeului.

Naționala Spaniei a obținut un prim succes la Mondialul din Qatar în urma unei prestații solide a băieților lui Luis Enrique pe Al Thumama Stadium din Doha. Deși cunoscut, stilul ibericilor parcă i-a năucit pe costaricani, pentru că au părut debusolați în momente în care "Furia Roja" intensifica viteza atacurilor și a paselor.

Balul a început în minutul 5, când Dani Olmo a bifat prima mare ocazie a meciului, însă șutul său din marginea careului mic a mers puțin pe lângă bară, iar la alte 4 minute distanță, Marco Asensio a tras de asemenea pe lângă poartă din interiorul careului. Gheața s-a spart devreme, în minutul 11, când Dani Olmo l-a învins superb pe Keylor Navas, după o preluare de mare efect, iar după prima jumătate de oră de joc tabela arăta deja 3-0 în favoarea spaniolilor.

Decarul lui Luis Enrique, Marco Asensio a majorat avantajul în minutul 21, cu un șut din prima din pasa rivalului său din La Liga, Jordi Alba, iar Ferran Torres a stabilit scorul pauzei după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri obținută de același Jordi Alba.

În repriza secundă, inițiativa a fost tot de partea spaniolilor, chiar dacă aveau un avantaj liniștitor pe tabelă, iar Ferran Torres a punctat dubla în minutul 54, după o acțiune pe scurt, profitând de o neînțelegere în tabăra formației din America Centrală.

Pentru că toți cei 3 fotbaliști din ofensiva spaniolilor marcaseră, a venit rândul și unuia dintre mijlocași, Pablo Gavi, care a finalizat superb din prima centrarea trimisă Alvaro Morata. Intrat pe teren în minutul 57 în locul lui Pedri, Carlos Soler a înscris și el pentru 6-0, în minutul 90, iar până la ultimul fluier al centralului din Emiratele Arabe a marcat și Alvaro Morata, după o combinație superbă cu Dani Olmo.

În urma jocului prestat în această seară și implicit a rezultatului obținut, Spania are prima șansă la câștigarea grupei E, mai ales după ce favorita bookmakerilor s-a încurcat în prima etapă. Japonia a fost condusă de Germania, dar a revenit și a aplicat prima înfrângere a lui Hansi Flick la un turneu final mondial, situație de pe urma căreia poate profita din plin trupa lui Luis Enrique, potrivit eurosport.ro