Scor record în Campionatul Mondial de fotbal feminin: SUA – Thailanda 13-0

DE Alexandru Pop | Actualizat: 12.06.2019 - 12:52
Echipa SUA a înregistrat o performanță istorică Foto: Facebook

A fost cea mai mare diferență de scor din istoria competiției.

Diferența între cele două echipe s-a văzut clar  încă din momentul intonării imnurilor naționale, jucătoarele din statele unite fiind mult mai bine construite fizic decât asiaticele. Apoi, diferența s-a văzut și la nivel tehnic și tactic.

Primul gol a venit în minutul 12 când Alex Morgan a înscris pentru prima dată. Avea să o mai facă de încă patru ori. La pauză, scorul era 3-0, iar după reluarea jocului au fost marcate patru goluri în numai 6 minute. Iar festivalul a continuat până la 13-0.

Alex Morgan a înscris de cinci ori, Rose Lavelle și Sam Mewis  de câte două ori, iar Samantha Mewis, Megan Rapinoe, Mallory Pugh și Carli Lloyd câte o dată.

Trebuie spus că echipa feminină de fotbal a Statelor Unite este numărul 1 în lume, în timp ce Thailanda se află pe locul 34. Cupa Mondială de Fotbal feminin are loc în Franța.