DE Alin Crișan | 06.12.2023 - 21:59
România, locul 6 în finala de la ştafetă 4x50 m mixt masculin, la Europenele de la Otopeni - Foto: Profimedia Images/ Imagine cu caracter ilustrativ

România, locul 6 în finala de la ştafetă 4x50 m mixt masculin, la Europenele de la Otopeni.

România s-a clasat pe locul al şaselea în finala probei masculine de ştafetă 4x50 m mixt, miercuri seara, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 metri) de la Otopeni.

Andrei Anghel, Daniel Nicuşan, Denis Popescu şi Patrick Dinu au fost cronometraţi cu timpul de 1 min 33 sec 89/100, nou record naţional.

Victoria a revenit, detaşat, Italiei (Lorenzo Mora, Nicolo Martinenghi, Thomas Ceccon, Lorenzo Zazzeri), în 1 min 30 sec 78/100. Argintul a fost cucerit de Marea Britanie (Oliver Morgan, Archie Goodburn, Jacob Peters, Matthew Richards), în 1 min 32 sec 60/100, podiumul fiind completat de Olanda (Jesse Puts, Caspar Corbeau, Sean Niewold, Kenzo Simons), în 1 min 33 sec 03/100.

Miercuri dimineaţa, în serii, în formula Andrei Ungur, Daniel Nicuşan, Denis Popescu, David Popovici, România a fost înregistrată cu al cincilea timp, 1 min 35 sec 10/100, tot record naţional.

Aissia-Claudia Prisecariu a ratat calificarea în finala probei feminine de 200 m spate, fiind cronometrată cu al 14-lea timp din semifinale, 2 min 07 sec 84/100.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

La precedenta ediţie a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, iar Robert Glinţă a obţinut un argint la 100 m spate şi un bronz la 50 m spate. La Mondialele în bazin scurt din 2022 de la Melbourne, Popovici a cucerit argintul la 200 m liber.