Romania, în semifinalele CE de handbal feminin. Cristina Neagu s-a accidentat grav

DE Alexandru Pop | Actualizat: 13.12.2018 - 12:34
Foto Digi Sport

România s-a calificat în semifinalele CE de handbal feminin, deși jucătoarele au pierdut meciul cu Ungaria, scor 29-31. Un gol în plus marcat de jucătoarele ungare ne-ar fi eliminat de la Campionatul European.

Olanda a câștigat meciul cu Germania și le-a ajutat pe „tricolore” să acceadă în următoarea etapă a competiției. Echipele care se vor lupta pentru o medalie sunt Rusia, Franța, Olanda și România.

România avea nevoie ca Germania să nu câștige la o diferență mai mare de 11 goluri pentru a se califica în semifinalele Campionatului European de handbal. Însă Olanda nu a pierdut la o așa diferență, dimpotrivă, a învins Germania cu 27-21 și a ajutat România să ajungă „în careul de ași” al Campionatului European de handbal feminin 2018.

România este din nou în semifinalele unui Campionat European după o pauză de 8 ani. În urmă cu 3 ani, naţionala a ajuns în semifinale şi la Campionatul Mondial.

Naționala vor juca vineri, de la ora 18:30, în prima semifinală cu Rusia. A doua semifinală se va disputa între Franţa şi Olanda, tot vineri, de la ora 22:00.

Pe de altă parte, Cristina Neagu s-a accidentat grav în minutul 52 și a fost transportată direct la spital. Se pare că cea mai bună jucătoare din lume a suferit o ruptură de ligamente încrucișate la genunchi după un fault dur și va lipsi șase luni de pe teren.

În minutul 52 al meciului România - Ungaria, la scorul 26-27, Cristina Neagu, 9 goluri până în acel moment, a fost faultată de unguroaica Szimonetta Planeta şi i-a ”fugit” genunchiul drept, fiind scoasă pe targă din teren şi transportată la spital.

Federaţia Română de Handbal a anunţat, în urma accidentării Cristinei Neagu, că jucătoarea urmează a fi supusă unor teste amănunţite joi dimineaţă, pentru a fi stabilit diagnosticul.